Начало » Новини » Страната

Фермерите трябва да очакват втория транш на украинската помощ в края на септември

Парламентарен контрол
Синор.БГ / 31.07.2024 г.
Фермерите трябва да очакват втория транш на украинската помощ в края на септември

Снимка: sinor.bg

Исканията на земеделските производители за осигуряване на бюджет за изплащане на втория транш от компенсациите заради войната в Украйна, е възможно да бъдат изпълнени в края на септември, защото този срок е записан в миналогодишното споразумение, подписано между редовния кабинет и протестиращите земеделци. Това става ясно от отговора на министъра на финансите Людмила Петкова по време на днешното изслушване в 50-то Народно събрание.

Повод за депутатското питане са притесненията на земеделците, че трябва да се наложи актуализация на националния бюджет, тъй като предишният финансов министър Асен Василев не беше заложил сумата за двата транша в проектобюджета.

Исканията на сектора

Петкова обясни, че към момента държавата е превела първия транш от 317 млн. лв., а до края на септември има още два месеца.

Припомняме, че, ако парламентът бъде разпуснат заради предстоящи избори, не е ясно дали народните представители ще дадат вота си за допълнителните 330,6 млн. лв. В същото време заради климатичните промени и липсата на напояване, чието финансиране не беше осигурено през последните 20 години, това лято и земеделци, и животновъди ще понесат огромни загуби, са категорични представителите на всички браншови организации.

Фермерите трябва да очакват втория транш на украинската помощ в края на септември
10458
 

Последни материали
Виж
Закупени са и над 600 000 тона пшеница от Черноморския регион и Франция
България е сред доставчиците на над 74 000 тона растителни масла за Египет
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Втора част за плащанията в миналогодишната кампания
Едва 69 млн. лв. са преведени за плодове и зеленчуци през 2024 г.
Димитър Чолаков и приемствеността в семейния агробизнес
Първа част от справката на ДФЗ
Агросекторът получи близо 2 милиарда лева по директните плащания през 2024 г.
Свързани материали
Виж
След срещата с финансовия министър
Вторите 125 млн. лв. от украинската помощ вероятно ще се преведат до края на октомври
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини