Начало » Новини » Света
16.05.2024 г.

ЕС утвърди окончателно удължаването на безмитния режим за внос от Украйна и Молдова

С 2 защитни механизма за някои селскостопански продукти от Украйна
ЕС утвърди окончателно удължаването на безмитния режим за внос от Украйна и Молдова

Съветът на Европейския съюз удължи с още година действието на режима на внос без мита и квоти от Украйна и Молдова. В съобщение на съвета се посочва, че търговските мерки за Украна влизат в сила на 6 юни тази година и ще действат до 5 юни 2025 г., а за Молдова – от 25 юли тази година също с едногодишен срок.

За Украйна решението се отнася до прекратяване на обмитяването и налагането на квоти в съответствие с раздел IV от Споразумението за асоцииране между страната и ЕС.

Регламентът обаче вече включва и 2 защитни механизма за пазара на ЕС:

1. Усилена версия на настоящия защитен механизъм, която ще се прилага на базата на редовно наблюдение, предоставяйки възможност на Европейската комисия да прилага всякакви мерки при изпълнението на определени условия.

2. Нов автоматичен защитен механизъм, който задължава ЕС да въведе отново квоти, ако вносът на птици, яйца, захар, овес, царевица и пчелен мед надхвърли средните количества, внесени през втората половина на 2021 г. и целите 2022 и 2023 г.

„Това възстановяване още веднъж потвърждава непоколебимата политическа и икономическа подкрепа на Украйна от ЕС след 2 години на непровокирана и неоправдана военна агресия от Русия и същевременно увеличава защитата на фермерите в ЕС спрямо определени чувствителни селскостопански стоки”, се уточнява в съобщението.

Колкото до Молдова, земеделските производители ще могат да изнасят на пазара на ЕС без ограничения в количествата десертно грозде, домати, чесън, ябълки, череши, сливи и гроздов сок.

Решението бе приветствано от молдовския вицепремиер и министър та икономическото развитие и цифровизацията Думитру Алайба, който изтъкна, че разширяването в либерализацията на търговията представлява значителна възможност за молдовските предприемачи, предоставяйки им щанс за развитие на бизнеса и реализиране на продукцията им на пазара на ЕС.

По данни на Алайба между 2021 и 2023 г. износът от Молдова за ЕС е нараснал значително, като при гроздето ръстът е над 2 пъти до 32 300 тона, при свежите ябълки – над 13 пъти до 13 200 тона, при сливите – близо 2,4 пъти до 60 400 тона, а при черешите – почти 40 пъти до 2900 тона. Нещо повече, при част от селскостопанските продукти износът надхвърля предвидените квоти – с 62% при гроздето, 3 пътипри сливите и с 93% при черешите.

„Всичко това стана благодарение на временните мерки за либерализация. Очевидно има място за още повече, ние можем да направим повече. Нашата продукция се оценява. Благодарение на решението за временно либерализиране нашите фермери реализираха през 2023 г. бизнес за 89,5 млн. долара – със 129% повече от 2022 г. Дори и временната либерализация съдейства за увеличаване на конкурентоспособността на нашия селскостопански износ и помага на фермерите ни да намерят нови пазари. Докато Русия ни наложи ембарго, ЕС остава надежден партньор, отваряйки пазара си все повече и повече. Това е още едно доказателство за подкрепата на нашата страна от ЕС и ние сме благодарни на европейските ни партньори”, категоричен бе молдовският министър.

ЕС утвърди окончателно удължаването на безмитния режим за внос от Украйна и Молдова
5963
 

Последни материали
Виж
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Свързани материали
Виж
МОСВ
Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
Огнище на заразна нодуларна кожна болест по говедата е открито във Франция
ИФО: Бизнес климатът в германската химическа промишленост се подобрява значително
Осем земеделски асоцииации искат пълни подробности по споразумението между ЕС и Украйна
Обучават горските по лесовъдство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини