Начало » Новини » Страната

До 15 юни кандидатствате по интервенцията за застраховане на винени лозя

Приемът се отваря днес
Синор.БГ / 16.05.2024 г.
До 15 юни кандидатствате по интервенцията за застраховане на винени лозя

Снимка: sinor.bg

До 15 юни 2024 г. лозарите, отглеждащи винени сортове, могат да подават заявления за финансиране по интервенция „Застраховане на реколтата“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България 2023-2027 г. Допустими за финансиране са застрахователни рискове за природни бедствия и неблагоприятни климатични условия, които са унищожили над 30% от средния добив в стопанството.

Загубите се изчисляват на база на предходния тригодишен период или средното количество за три години с оглед на предходния петгодишен период, като от него се изключва най-високата и най-ниската стойност.

Към застрахователните рискове, които се подпомагат, са включени неблагоприятни климатични условия (слана, буря, градушка, заледяване, силен или проливен дъжд, тежка суша), както и загуби, причинени от нашествия от вредители.

Отпуснатата финансова помощ може да е до 80% от стойността на застрахователните премии. 3 973,43 лв е допустимият максимален размер на застрахователното обезщетение за единица площ, върху която се изчислява застрахователната премия, допустима за подпомагане през финансовата 2024 г.

За подпомагане могат да кандидатстват гроздопроизводители, отглеждащи винени сортове – физически или юридически лица, както и групи и организации на физически или юридически лица. Те трябва да са регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г. Припомняме, че преди подаването на документи в ДФЗ, лозарите трябва вече да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания.

Заявленията се подават по електронен път през индивидуалния профил на кандидата или на упълномощено от него лице в Системата за електронни услуги /СЕУ/.

За въпроси, свързани с подаването на заявленията, кандидатите могат да се обръщат на посочените на интернет страница на ДФЗ телефони в работни дни от 9 до 17,30ч.

До 15 юни кандидатствате по интервенцията за застраховане на винени лозя
3833
 

Последни материали
Виж
Дългосрочните последици за населението от потреблението му са здравословни
Сръбските пчелари губят годишно над 1 милиард евро от подправения мед
Пораженията са най-големи по поречието на Струма при Невестино
Вчерашната слана нанесе тежки щети на градините в района на Кюстендил
Субсидии вместо стратегия: как стигнахме дотук
Ще открие ли Румен Радев министъра реформатор на земеделието?
Допустимите норми са надхвърлени между 3 и 5 пъти, особено за B1
Във Варна пресякоха вноса от Египет на 18 тона фъстъци с афлатоксини
Агрометеорологична прогноза за периода 4-8 май 2026 година
Понижаването на минималните температури поражда рискове от слани
Испания остава основен доставчик, следвана от Италия и Мароко
Потреблението на дини в ЕК надхвърли за пръв път 2 милиона тона
Свързани материали
Виж
Приключва на 9 юни
Започва прием на заявления за подпомагане в застраховането
Само 933 земеделци се възползват от помощта
ДФЗ преведе на застрахованите фермери до 70% от стойността на полиците
До 15 август се подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Подготовка за Еврозоната
МЗХ обръща парите по интервенцията за застраховане в евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини