Начало » Новини » Страната

817 милиона евро е бюджетът на директните плащания за Кампания 2024 г.

До 24 юни е срокът за подаване на заявления без санкции при промени
Синор.БГ / 13.05.2024 г.
817 милиона евро е бюджетът на директните плащания за Кампания 2024 г.

“Близо 65 000 земеделски стопани са заявили подпомагане по Първи стълб на Общата селскостопанска политика за Кампания 2023 г. Директната подкрепа с бюджет над 808 млн. лв. от Европейски фонд за гарантиране на земеделието, е обхванала общо 3,8 млн. хектара и над 1,2 млн. животни”. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева по време на официалното откриване на информационната кампания за директни плащания 2024 г. в градовете Плевен и Ловеч. Тя обясни, че бюджетът по настоящата година за директно подпомагане е в размер на 817 млн. евро. Крайният срок за подаване на заявления е 24 юни 2024 г., като няма да бъдат налагани санкции при извършване на промени.

“Въпреки, че кампанията стартира със закъснение, екипът на МЗХ полага всички усилия да навакса забавянето”, категорична бе заместник-министър Георгиева. Тя обясни, че за голяма част от зададените въпроси предстои развръзка на европейско ниво, а впоследствие разпоредбите да бъдат отразени и имплементирани в националната нормативна уредба. Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) са сред основните притеснения на фермерите, свързани със спазване на изискванията за Зелената сделка.

Преговорите със службите на Европейската комисия за одобрение на Първо изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. са финализирани. Получаване на окончателно одобрение от ЕК се очаква до края на месец май тази година. „Докато това стане факт сме публикували наредбите за нормативно обезпечаване на мерки и интервенции от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. и Стратегическия план за Кампания 2024 г. Общественото обсъждане продължава да тече до 20 май”, обясни тя и допълни, че част от промените са по настояване на заинтересовани страни и браншови организации и са свързани с резултатите от преговорния процес с ЕК.

На събитията в Плевен и Ловеч присъстваха общо над 300 земеделски стопани. Сред основните теми бяха още промените при компенсаторните мерки и интервенции в областта на околната среда, климата, агроекологията, биоземеделието и хуманното отношение към животните, както и възможните им комбинации по ПРСР 2014 -2020 и СПЗРСР 2023 - 2027 г.

817 милиона евро е бюджетът на директните плащания за Кампания 2024 г.
6692
 

Последни материали
Виж
Допълват Закона за здравето
БАБХ ще поддържа списък на хранителните фирми, които работят с райски газ
Помощта е 16 лв. за животно
Компенсират овцевъдите в 4 области със затворени заради шарката стада
Тема с продължение трета част
Екосхемите с най-голям ръст през 2024: зелено торене и намалени пестициди
Магазин за хората все още не търси доставчици
Законът за агрохранителната верига се бави, оранжерийните производители чакат справедливи цени
Ползите
Лучени люспи за градината: естествен тор, инсектицид и стимулатор на растежа
Решение на МС
Широк състав на Националния борд по водите
Свързани материали
Виж
ДФЗ
Пчеларите могат онлайн да подадат заявленията си на 31 август, неделя
Вижте насоките
Подавате заявления за агроекология и биоземеделие до 30 септември
Отчет на ДФЗ
От общо 62 808 фермери само 862-ма са подали електронно заявленията си в Кампанията 2025 г.
ДФЗ
От днес до 31 август ще върви прием на заявления за плащания за пчеларите
По интервенции за подпомагане на площ и за животни за Кампания 2025
Официално отпадна санкцията за закъснение при подаване на заявления
Проверките за поражения приключват до края на май
Над 300 000 дка са заявени с измръзвания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини