Начало » Новини » Света
25.04.2024 г.

Европарламентът даде зелена светлина за промените в Общата селскостопанска политика

ДЗЕС-те и други защонодателни промени
Европарламентът даде зелена светлина за промените в Общата селскостопанска политика

Снимка: sinor.bg

На последното си заседание на 24 април, сряда Европейският парламент даде зелена светлина за преразглеждане на Общата селскостопанска политика (ОСП), свързана с облекчаването на административната тежест за земеделските стопани в ЕС. Одобрено беше преразглеждането на Регламента за стратегическите планове по ОСП и Хоризонталния регламент за ОСП, като „за“ тези изменения гласуваха 425 евродепутати, 130 бяха „против“, а 33 се въздържаха, съобщиха от пресцентъра на ЕП. Ще припомним, че на 15 април т.г. членовете на ЕП приеха проектозакона с технически изменения, предложени от Съвета и одобрени от комисията по земеделие на ЕП.

След вчерашното решение регламентът трябва да бъде одобрен от Съвета на ЕС. Белгийското председателство на Съвета на ЕС информира Парламента, че ако членовете на ЕП одобрят предложението във формата, договорена от Специалния комитет по селско стопанство на Съвета, Съветът ще приеме същия текст.

Промените в ДЗЕС-те

След като бъде одобрен от Съвета, законът ще бъде публикуван в Официален вестник на ЕС и ще влезе в сила незабавно. Земеделските стопани вече ще могат да прилагат преразгледани екологични „условия“ за своите заявления за финансова подкрепа от ЕС през 2024 г.

Прегледът на ОСП променя правилата за три екологични „условия“, които земеделските стопани трябва да спазват, за да получат финансиране. Предоставя се и по-голяма гъвкавост на държавите от ЕС за прилагане на изключения от стандартите на ОСП, ако има проблеми с прилагането им и в случай на проблеми, причинени от екстремни метеорологични условия. Малките стопанства под 10 хектара ще бъдат освободени от проверки и санкции за неспазване на някои правила на ОСП.

За да се ускори приемането на мерките, Парламентът се съгласи да разгледа досието по т.нар. неотложна процедура.

На 23 април пък евродепутатите решиха да не възразяват срещу предложението на Комисията, допълващо пакета за опростяване на ОСП. Съгласно текста държавите членки ще разполагат с по-голяма свобода на действие при прилагането на изискването на ОСП за запазване на съотношението на постоянно затревените площи към земеделската площ над 5 % в сравнение с 2018 г. (ДЗЕС 1).

Българските неактивни фермери остават без субсидии за 2023 г.

Ако трябва да обобщим, с преразгледаните екологични „условия“ може вече да се използват за заявяване на подкрепа от ЕС през 2024 г. Възможни са повече изключения от някои стандарти на ОСП в случай на екстремни метеорологични условия. По-малките стопанства да бъдат освободени от проверки и санкции за неспазване на някои от правилата.

Европарламентът даде зелена светлина за промените в Общата селскостопанска политика
4573
 

Последни материали
Виж
Предложено е увеличение на заплатите на горските с 15%
КНСБ след срещата с Георги Тахов: Нямаме споразумение!
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Решения на Министерския съвет
До 21 юли обещават нови мерки срещу спекулата с цените
Ангажиментът е за три години
БАБХ пусна обществена поръчка за 30 млн. лв. за дезинфекция на животновъдни ферми
Прогноза
При добив от 500 кг пшеница за декар, сметките ще излязат само ако цената стигне 400 лв. за тон
Премахване на част от листата на доматите – защо и кога?
Свързани материали
Виж
Окончателно ЕП ще гласува доклада през септември
Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
ЕП гласува резолюция за визията на МФР
Държавите членки трябва да внасят повече от 1% от БВП в бюджета на ЕС след 2027 г.
Важно за фермерите!
На 7 май Европарламентът ще гласува визията за бюджета на ЕС след 2027 г.
Важни решения
На 5 май Европарламентът ще гласува контрамерките на митата от САЩ
Предстоящо
Европарламентът ще обсъжда на 29 януари проектобюджета на ЕС за 2026 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини