Начало » Новини » Страната

Фермерите са освободени от 1 януари до 31 декември 2024 от земя под угар

България трябва да уведоми комисията до 15 дни
Синор.БГ / 13.02.2024 г.
Фермерите са освободени от 1 януари до 31 декември 2024 от земя под угар

Европейската комисия прие регламент, който предоставя частично освобождаване на европейските земеделски стопани от правилото за обвързаност с условия по отношение на земята, оставена под угар. Регламентът е следствие от предложението на ЕК от 31 януари и обсъждания с държавите членки. Регламентът ще влезе в сила утре, 14 февруари, и ще се прилага със задна дата от 1 януари за една година, т.е. до 31 декември 2024 г.

Частичната дерогация отговаря на исканията за по-голяма гъвкавост от страна на държавите членки, за да се отговори по-добре на предизвикателствата, пред които са изправени земеделските стопани в ЕС.

Вместо да държат земя под угар или да не обработват 4% от обработваемата си земя, земеделските стопани от ЕС, отглеждащи  култури, които обогатяват почвата с азот, и/или междинни култури без продукти за растителна защита на 4% от обработваемата си земя, ще се считат за отговарящи на т.нар. изискване GAEC-8 („добро земеделско и екологично състояние“). Ако решат обаче, земеделските стопани могат и да продължат да изпълняват изискването със земя, оставена под угар или необработваема такава.

Държавите членки, които желаят да прилагат дерогацията на национално равнище, трябва да уведомят Комисията в срок от 15 дни от влизането в сила на регламента, за да могат земеделските стопани да бъдат информирани възможно най-скоро.

Предложението на Комисията е внимателно обмислено, за да осигури правилния баланс между предлагането на помощ и гъвкавост за земеделските стопани, изправени пред многобройни предизвикателства, от една страна, и опазването на биологичното разнообразие и качеството на почвите, от друга.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: „Само ако могат да живеят от земята си, земеделските стопани биха инвестирали в бъдещето. И само ако заедно постигнем целите в областта на климата и околната среда, земеделските стопани ще могат да продължат да се прехранват. Нашите земеделски стопани са добре запознати с това. Тази мярка им предлага гъвкавост като същевременно продължава да ги възнаграждава за решаващата им работа за стимулиране на продоволствената сигурност и устойчивостта на ЕС. Скоро ще представим повече предложения, за да помогнем за облекчаване на натиска, пред който са изправени земеделските стопани.“

Фермерите са освободени от 1 януари до 31 декември 2024 от земя под угар
22484
 

Последни материали
Виж
Вносните домати нагоре с 0,20 евро
Киселото мляко със седмичен скок от 14% на едро
Фитоплазма в България
Лозя с площ 20,66 хектара са под карантина в област Велико Търново
Криза за тор
Унгария настоява ЕС да разреши вноса на торове от Русия и Беларус
Унивок® - лидер в контрола на болести при житни култури
Мерките на Турция за осигуряване на торове за земеделието
Как да привлечем пчели зидарки в градината?
Свързани материали
Виж
Дерогация разрешава ваксинация вместо евтаназия за генетично ценни стада
БАБХ следва сляпо европейския регламент в борбата с шарката по овцете
Годишен отчет за изпълнението на Стратегическия план
Плюсовете от дерогацията за угарите, приложена през 2023 г.
Засетите там азотфиксиращи култури ще могат да се реализират на пазара
Само протеиновите култури могат да се заявяват като основни вместо угарите
Изпратено е официално уведомление до ЕК
Ще прилагаме дерогацията по ДЗЕС 8 през тази година
На фона на протестите в Европа
Еврокомисията се вслуша във фермерите, предлага още 1 година дерогация за угарите
КОПА – КОДЖЕКА
Фермерите в ЕС искат дерогации за някои от екологичните стандарти (ДЗЕС)
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини