Начало » Новини » Коментари
24.01.2024 г.

От агрохранителната камара искат среща с депутати и изпълнителна власт по проблемите в сектора

БАхК не присъства на срещата с премиера на 22 януари
От агрохранителната камара искат среща с депутати и изпълнителна власт по проблемите в сектора

sinor.bg

В отворено писмо до председателелите на всички парламентарно представени партии в 49-то Народно събрание, изпратено днес от ръководството на Българската агрохранителна камара (БАхК), представителите на 21-те браншови организации, членове на обединението, изразяват силното си недоволство от факта, че не са поканени в срещата с министър председателя Николай Денков, проведена в началото на седмицата.

На  22 януари т.г. бе проведена среща в Министерски съвет, на която голяма част от представителните за бранша организации не бяха поканени. Изненадани сме от подхода, който бе приложен при подготовката и провеждането на срещата с министър-председателя Николай Денков”, четем в писмото. „От публичната информацията, която получаваме, разбираме, че участниците в срещата се очаква да определят политиките и новите ставки по украинската помощ за 2024 година. Считаме, че администрацията в лицето на Министерски съвет и Министерството на земеделието и храните са допуснали грешки при организирането на тази дискусия. Ние подкрепяме стремежа на МЗХ и бизнеса да се верифицира легитимността на браншовите организации в груповите дискусии и това становище е част от тези усилия.

Демонстрираният подход предизвиква тревога и въпроси къде остава ролята на МЗХ, които са отговорни както за анализите и изчисленията, така и за определянето на ставките. Заявените намерения за смяна на  подхода и изготвяне на изчисления извън капацитета на експертите на МЗХ е изненадващ и предизвиква подозрения и тревога сред множество членове на браншовите организации,”, се посочва още в писмото.

Ще припомним, че искането за срещата на 22 януари беше отправено от Българската аграрна камара, в която членува и Националната асоциация на зърнопроизводителите, която до този момент не е получавала държавна помощ по временната рамка (така наречената „украинска помощ”). След като в бюджета за 2024 г. парламентът не включи бюджет за обезщетяване на земеделците заради последиците от войната в Украйна, въпреки че ЕК удължи това подпомагане до средата на тази година, членовете на НАЗ настояха да се предвидят подобни средства, мотивирайки се с тежката пазарна ситуация от нереализираното зърно и спада в доходите им. Голяма част от тези фермери са в крайно тежко финансово състояние и заплашваха с протести, ако министър председателят не обсъди с тях необходимостта от компенсиране на загубите им. 

В днешното си писмо до депутатите от агрохранителната камара коментират следното: „Сред нас - национално представените браншови организации, предизвиква недоумение защо след приключване на бюджетната процедура се отваря дебатът за заложените средства за подпомагането на земеделските стопани. Организациите, членуващи в БАхК, най-вече от уязвимите сектори, неколкократно поставяха въпроса публично за липсата на заложени средства в бюджета по Украинската помощ за 2024 г.  Във връзка с липсата на заложена Украинска помощ се проведоха два поредни протеста и се внесоха писма с искания, на които не бе обърнато внимание. Ние вярваме, че МЗХ следва да поеме по-решителна роля в дебата по тази тема.

Като обединение на земеделски производители и преработватели, ние от БАхК сме категорични, че секторът се нуждае от подпомагане и компенсация във връзка с проблемите, възникнали от ковид пандемията, от войната в Украйна и настоящите обективни фактори и последиците от водената ОСП политика в последния програмен период. Българското земеделие има нужда от подкрепа за да се развива. В тази ситуация, когато вече бюджетната процедура е затворена, ние от БАхК търсим политическа подкрепа и от Народното събрание на Република България.

Интервю с председателя на БАхК Венцислав Върбанов

Във връзка с това, както и във връзка с идеите на БАхК, свързани с предстоящи законови промени, касаещи сектора, бихме желали среща с лидерите на политическите партии ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, БСП, ИТН и Възраждане, за да обсъдим, развием и решим въпросите пред българското земеделие.

Настояваме за пълна прозрачност и дискусия с участието на представители от всички заинтересовани страни”.

Писмото е подписано от председателите на 21-те браншови организации от аграрния и преработвателен сектор, членуващи в БАхК: Асоциация на месопреработвателите в България (АМБ) - Атанас Урджанов, Председател на УС; Асоциация за развъждане и съхранение на Източнобалканската (АРСИС) - Радостина Донева, Председател на УС; Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) - Венцислав Върбанов, Председател на УС на АЗПБ; Асоциация на индустриалното свиневъдство в България (АИСБ) - Румен Андреев, Председател на УС; Асоциация на млекопреработвателите в България (АМБ) - Димитър Зоров, Председател на УС; Асоциация за развъждане на месодайни породи говеда в България (АРМПГБ) - Стоян Чуканов, Председател на УС; Асоциация на пасищно животновъдство (АПЖ) - Станчо Димитров, Председател на УС; Асоциация на свиневъдите в България (АСБ)  - Полина Хаджистоева – Гочева, Председател на УС; Браншова камара на месодайното животновъдство (БКМГ) - Иван Венински, Председател на УС; Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) - Мариана Кукушева, Председател на УС; Националния съюз на градинарите в България (НСГБ) - Мариана Милтенова, Председател на УС; Национална асоциация на млекопреработвателите (НАМ) - Владислав Михайлов, Председател на УС и Национална био асоциация (НБА) - Слави Трифонов, Председател на УС; Обединени български животновъди (ОБЖ) - Бойко Синапов, Председател на УС; Обединен Български Пчеларски Съюз (ОБПС) - Михаил Михайлов, Председател на УС; Развъдна асоциация на българските породи говеда – Родопско късорого, Българско родопско, Искърско (РАБПГ) - Иван Механджийски, Председател на УС; Съюз на птицевъдите в България (СПБ) - Ивайло Гълъбов, Председател на УС; Съюз по хранителна промишленост към ФНТС УХТ-Пловдив; Бизнес университетска асоциация в хранителната индустрия и туризма (БУАФИТ) и Селскостопанска академия. Подкрепящи организации са Български фермерски съюз - Георги Стоянов, Председател на УС; Професионална асоциация на розопроизводителите в България - Христо Николов, Председател на УС; Българска оризова асоциация - Георги Видолов, Председател на УС и Българска асоциация на собствениците на земеделски земи - Евгений Орашъков, Председател на УС.

От агрохранителната камара искат среща с депутати и изпълнителна власт по проблемите в сектора
4057
 

Последни материали
Виж
Ива Иванова стана изпълнителен директор на ДФ „Земеделие”
Ниските запаси от слънчоглед обаче ще натиснат доставките до края на сезона
Износът на слънчогледово масло от Украйна гони рекордни стойности
Доклад на Европейската комисия
Краткосрочни перспективи на селскостопанските пазари
Губернаторът хвърли вината за съсипването на животновъдството върху елита
Щатът Флорида забрани частично продажбата на лабораторно създадено месо
На 31 май на форум в София
Учени с план за осигуряване на продоволствената сигурност на България
История без край
От зимата прокуратурата разследва новите виртуални стада, разкрити от агроведомството
Свързани материали
Виж
Председател на новоучредената Българска агрохранителна камара
Върбанов: Българската агрохранителна камара ще работи в синхрон, но и ще посочва грешките
Предстоящо
Учредяване на Българска агрохранителна камара - на 5 юли!
Решения на Министерския съвет
Новият закон за контрол по агрохранителната верига е одобрен от кабинета
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини