Начало » Новини » Страната
26.10.2023 г.

Акцентът пада върху новите сортове и породи, устойчиви на болести

Нука и бизнес
Акцентът пада върху новите сортове и породи, устойчиви на болести

Снимка: Министерство на земеделието

Създаването на нови сортове, устойчиви на биотичните и абиотичните фактори на околната среда, и породи със запазена или подобрена продуктивност е ключово за прехода към устойчиво селскостопанско производство и за гарантиране на продоволствената сигурност. Това посочи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при откриването на конференция за „Новите геномни техники – бъдещето на модерното земеделие“.

Форумът се организира от Асоциацията на семенарската индустрия в България АСИБ,  в сътрудничество с Европейската асоциация за семена Euroseeds.

Настоящото председателство на Европейската комисия е от Испания. На първото заседание испанският колега обяви, че за страната е приоритет за тези шест месеца да бъде прието законодателство в ЕС за новите геномни техники, така че темата е изключително актуална“, посочи министърът. Климатичните, екологичните, икономическите и политически предизвикателства, пред които е изправено съвременното селско стопанство, налагат прехода му от интензивно към устойчиво производство.

В този контекст на 5 юли т.г. Европейската комисия представи пакет от законодателни мерки за устойчиво използване на ключови природни ресурси, като един от тях е Проекта на регламент за растения, получени чрез някои нови геномни техники.

В това отношение приносът на новите геномни техники може да е решаващ, защото тяхната прецизност и ефективност за въвеждане на модификации в генома превъзхождат значително конвенционалната селекция и съществуващото трансгенно инженерство, като същевременно получената селекционна форма, чрез тях в някой случай е идентична на тези, спонтанно възникващи в природата или на продуктите от класическата селекция. Затова новите геномни техники вече успешно се прилагат извън Европейския съюз. Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) включи новите геномни техники в стратегията си за иновации, информира министърът.

Министър Вътев припомни, че на 19 септември 2023 г. Министерството на земеделието и храните проведе дискусионен форум с всички заинтересовани страни по агохранителната верига за обсъждане на предложения от Европейската комисия Регламент за новите геномни техники. Заключението от това обсъждане е, че приложението на научните достижения по никакъв начин не трябва да води до компромис с високите стандарти за оценка на риска и безопасност на новите геномни техники, продуктите по отношение здравето на хората и животните и въздействие върху околната среда и свързаното с това приложение на принципа на предпазливостта, каза още министърът.

Акцентът пада върху новите сортове и породи, устойчиви на болести
4447
 

Последни материали
Виж
Седмица по-рано от обявения срок – 15 май
Близо 291 млн. лв. получиха 51 000 стопани по украинската помощ
Предстоящо
До 10 юли се приемат проекти в конкурса на ЕК за най-приобщаващите проекти в селските райони
График на информационната кампания за директни плащания 2024
Дохранване на млечните крави на зелена паша през май
Русия увеличи износа на маслодаен лен за Полша, Белгия, Сърбия и Беларус
Цифровизация
Японски вносител на препарати поръча на българи да внедрят новата й ERP система
Свързани материали
Виж
Съчетавайки традициите с модерни технологии
Българските производители създават уникални вина за взискателни вкусове
За добра реколта
Можем да ускорим съзряването на пипера
Преди края на кандидатстването
Основни документи за интервенциите по Втория стълб през 2023
Това е прозрачността, която фермерите очакваха
Девет важни условия за канидастване по интервенциите във Втори стълб
Промени в наредбата
Съхранявайте стари и устойчиви на суша сортове, възстановявайте пасища!
Проектонаредба
Новите ставки за пасища, пасторализъм и планинско животновъдство!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини