Начало » Новини » Страната

От 21 август до 2 октомври се приемат заявления за помощта за напояване

ДФЗ
Синор.БГ / 17.08.2023 г.
От 21 август до 2 октомври се приемат заявления за помощта за напояване

sinor.bg

От фонд „Земеделие” припомнят, че от 21 август (понеделник) до 02 октомври т.г. земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по схемата „Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури“ за 2023 г. Тя беше утвърдена с Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна.

Заявленията за подпомагане по образец, генерирани от Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК),  ще се приемат в областните дирекции (ОД) на ДФ ”Земеделие” (ДФЗ), отдел „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ПСМП). Документи се подават по постоянен адрес на физическото лице и по седалището на едноличния търговец или юридическото лице.

Увеличени площи за напояване това лято

По схемата беше утвърден бюджет от 16 млн. лв., като държавната помощ ще покрива до 80% от разходите, които стопаните са направили за напояване. За да получи подпомагането, земеделският стопанин следва да има сключен договор за напояване с доставчик на вода. Доставчикът на услугата „Доставяне на вода за напояване“ има задължение до 30 октомври 2023 г. да предостави информация във фонд „Земеделие“ индивидуално за всеки земеделски стопанин, сключил договор с него и заплатил фактурата/фактурите за услугата „Доставяне на вода за напояване“, с посочен размер на извършеното плащане

До 30 ноември 2023 г. ще става изплащането на допустимите кандидати. Субсидиите ще бъдат преведени след извършване на всички административни проверки, включително и на индивидуални данни за плащанията за напояване от всеки земеделски стопанин, предоставени от доставчика на услугата „Доставяне на вода за напояване“.

 Максималният интензитет на помощта е до 250 000 евро (488 957,50 лв.) на предприятие, чиято дейност е в първичното производство на селскостопански продукти. За целта помощта се натрупва в рамките на максималния интензитет с други временни мерки за държавна помощ: „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“, прилагана през 2022 г. и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“, прилагана през 2023 г.

Указанията за прилагане на държавната помощ са публикувани на сайта на ДФЗ.

От 21 август до 2 октомври се приемат заявления за помощта за напояване
9359
 

Последни материали
Виж
За плодовете да е 180 евро/дка
Дунавските овощари предлагат „иранска“ помощ да замести украинската
Агростатистика
Фермерите у нас най-често избират трактори с мощност от 60 до 100 киловата
Литва разкри мащабна измама с евросредства за млади фермери – 26 души осъдени
Агростатистика
Под половината ферми в България имат интернет преди Кампания 2026
Ако имат стопанска дейност – плащат
МФ: Физически лица не плащат данък върху доходите от рента
Пресечен е евентуален незаконен внос на овце от Гърция
Свързани материали
Виж
Сигнали за злоупотреби за 330 млн. лв. в „Напоителни системи“ и нарушения в храни
При наличието на предходен опит в съвместни селскостопански проекти
МЗХ и ЕБВР обсъдиха възможности за партньорство в напояването и горите
Турция въвежда централизирано управление на водите
Пчелина почти прелива
Язовирите за напояване са пълни средно на 62% от общите им обеми
Срещи с бранша
Браншови съюз предлага решения за напояването и незаконния внос на храни
Съвети за градинаря
Тънкости за правилно поливане на разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини