Начало » Новини » Света

Търговско лоби понижи прогнозата си за реколтата от зърно в ЕС

При маслодайните култури предвиждането е с минимален спад
Синор.БГ / 20.06.2023 г.
Търговско лоби понижи прогнозата си за реколтата от зърно в ЕС

В редовния си тримесечен доклад Европейската организация на търговците със зърнени храни, маслодайни семена, растителни масла и шротове (COCERAL) понижи прогнозата си за реколтата от зърнени култури в Европейския съюз през следващия селскостопански сезон, започващ на 1 юли, с цели 6,7 млн. тона спрямо досегашното си предвиждане до 273,4 млн. тона, съобщи електронното издание АПК-Информ. Ако очакванията на анализаторите на организацията се оправдаят, реколтата все пак ще надхвърли прибраните през настоящия сезон 266,8 млн. тона зърно.

Прогнозата за реколтата от мека пшеница е занижена с 2,2 млн. тона до 127,3 млн. тона при прибрани 126,9 млн. тона през настоящия сезон. Като основна причина за понижението е посочено сухото време в северните райони на ЕС и Пиринейския полуостров, като спад на реколтата се очаква в Швеция, Дания, балтийските републики, Германия и Испания. В последните 2 държави скорошните дъждове паднаха прекалено късно, за да успеят да подобрят състоянието на пшеницата, изтъкват експертите.

Колкото до останалите зърнени култури, предвиждането за реколтата от царевица е понижено с 1 млн. тона до 61,1 млн. тона, но ще остане над изключително слабото производство от 52,3 млн. тона през настоящия сезон. При ечемикът спадът в очакванията е с 3 млн. тона до 49,5 млн. тона, а това би означавало реколтата да остане под прибраните 51,9 млн. тона през сезон 2022-2023 г. Най-голямо е понижението на прогнозата за пролетния ечемик – с 4,3 млн. тона до 19,7 млн. тона при прибрани 23,2 млн. тона през настоящия сезон.

Прогнозата на организацията за реколтата от маслодайни култури в ЕС през сезон 2023-2024 г. е намалена с едва 100 хил. тона до 33,7 млн. тона, задържайки се с 2,2 млн. тона над производството от настоящия сезон. С точно толкова е понижено предвиждането за реколтата от рапица до 19,7 млн. тона, но все още остава над прибраните през настоящия сезон 19,5 млн. тона.

Анализаторите на COCERAL предупреждават, че ако настоящата суша в севрните райони на ЕС се задържи и през юли, доста вероятно е прогнозите за реколтата от зърно и маслодайни култури в ЕС да продължат да се понижават.

Търговско лоби понижи прогнозата си за реколтата от зърно в ЕС
6496
 

Последни материали
Виж
Признаци и решения
Защо корените на дърветата излизат на повърхността?
Директорите са получили по близо 20 хил., а началник отделите 18 хил.
ДФ „Земеделие“: Висшето ръководство си е раздало годишни бонуси по над 37 хил. лв. годишно
Медиаторът в търговските отношения в селското стопанство на Франция - ключова фигура за балансиране на веригата
Три министерства
Нови правила за действие при навлизане на мечки в села и градчета
В краен случай ще бъде отстреляна
Денонощни патрули търсят мечката, забелязана в Карлово
Натрупаната инфлация за 5 г. е 41,5 на сто
Годишната инфлация стигна 5,3%, месечната е 0,9 на сто
Свързани материали
Виж
Натрупаната инфлация за 5 г. е 41,5 на сто
Годишната инфлация стигна 5,3%, месечната е 0,9 на сто
Сладко от кестени и ориз от Ипсала вече са с географска защита в ЕС
Заседание в Брюксел
ОСП след 2027 г. и рибарството догодина обсъждат земеделските министри в ЕС днес
Доналд Тръмп премахна въведените по рано мита за над 200 селскостопански стоки
При пшеницата спадът е наполовина, ечемикът отчита срив от близо 70 на сто
ЕС сви вноса на зърно с близо една трета от началото на сезона
БАБХ
По сигнал на данъчните е затворен незаконен месарски магазин на борса „Слатина“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини