Микро-, малки и средни предприятия от доста сектори, включително и „Преработващата промишленост“ („Хотелиерство и ресторантьорство“, „Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети“, „Транспорт и складиране”), могат да кандидатстват за изграждане на нови ВЕИ системи в комбинация с батерии за съхранение на информация. Това отбеляза директорът на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) Илияна Илиева по време на проведения в Пловдив информационен ден за представяне на процедурата за прием на проекти BG-RRP-3.006 „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията”. Финансирането е по Националния план за възстановяване и усточивост.
Информационната кампания се организира от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерство на иновациите е растежа.
Мярката е насочена към микро, малки и средни предприятия, както и към дружества с до 3000 служители. Компаниите могат да заявят подкрепа от 75 000 лв. до 1 млн. лв., а общият бюджет на процедурата е 200 млн. лв.
Кандидатстването ще продължи близо 2 месеца, като крайният срок е 16,30 ч. на 15 май 2023 г. Документите се подават изцяло електронно през системата ИСУН 2020 (https://bit.ly/3xlmh1t).
Кампанията продължава в градовете Русе на 28 март 2023 г. (вторник), в зала на Областна управа Русе, от 10.00 до 12.00 часа (регистрация: 9.30 - 10.00 ч.), Варна на 29 март 2023 г. (сряда), в зала на Областна управа Варна, от 10.00 до 12.00 часа (регистрация: 9.30 - 10.00 ч.) и в София на 06.04.2023 г.
В рамките на информационния ден експерти от ГД ЕФК представиха и разясниха пред заинтересованите страни условията, на които трябва да отговарят предприятията, допустимите дейности и кандидати, както и допустимостта на разходите и бюджета за изпълнението на инвестицията. Акцент беше поставен върху навременното стартиране на мярката, която е част от пакета за подкрепа на българския бизнес по Националния план за възстановяване и устойчивост. Прогнозата е за сериозен интерес заради повишаването на цените на електроенергията. Експертите на Дирекцията подчертаха, че инвестициите във ВЕИ дружествата ще намалят производствените си разходи и ще могат да пренасочат спестяванията в повишаване на заплатите, в допълнителни ресурси или в производство на нови продукти.