Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Отчитат проект за отглеждане на контейнерни фиданки

ЮЗДП
Синор.БГ / 27.03.2023 г.
Отчитат проект за отглеждане на контейнерни фиданки

Разсадникът в Локорско Снимка: sinor.bg

Експерти от Югозарадното държавно предприятие (ЮЗДП) работят усилено по изпълнението на проект „Подобряване природозащитното състояние на горски местообитания от мрежата Натура 2000 в Югозападна България“, изпълняван от предприятието с безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.

Стартиралият през декември 2022 г. проект има за цел да подобри природозащитното състояние, покритието и свързаността на горски природни местообитания, а също да подпомагне изпълнението на екосистемните услуги в горите на Югозападна България.

Със своя бюджет от над 12,4 милиона лева и широко-обхватни дейности - включващи изграждане на инфраструктура за разсадниково производство, доставка и инсталиране на специализирано оборудване за обработка на семена и производство на контейнерни фиданки, доставка на специализирана горско-стопанска техника, подобряване структурата на горите и залесяване - това е най-мащабният проект, изпълняван от ЮЗДП ДП с европейско финансиране до момента.

За първите няколко месеца от изпълнението на проекта са събрани и обработени близо 2 тона семена от разнообразни дървесни видове, произведени са над 315 000 фиданки за залесяване, подпомогнато е естественото възобновяване в горите върху повече от 250 дка, подобрена е структурата на горските местообитания върху близо 600 дка, залесени са близо 300 дка на територията на горски и ловни стопанства от югозападна България.

Вече са определени изпълнители за планираните строително ремонтни дейности в разсадник „Край града“ – Гоце Делчев и горска семепроизводствена база – Разлог, идентифицирани са доставчици на специализирани горскостопанска техника и оборудване, а предвидените дейности по засаждане над 2,2 милиона нови дръвчета върху обща площ от 330,5 ха текат с пълна сила. През седмицата на гората – 2023 г. предстои организиране на информационни кампании и залесителни акции с доброволци.

Отчитат проект за отглеждане на контейнерни фиданки
5637
 

Последни материали
Виж
Вносът на рапица се удвои
Спад в родния износ на зърно, само слънчогледът е с ръст
Обсъждане на промени в наредбата
Облекчават правилата за отглеждане на кокошките носачки в птицефермите
Евростат за 2024 г.
В България средният добив от млечна крава е 3,7 хил. кг, в ЕС е 8,1 хил.
Проект на МЗХ
До 1 декември се приемат становища по концепцията за кооперирането
По-голямата част от млякото в ЕС е използвано за производство на сирене и масло
Стабилен растеж на производство на сурово мляко в ЕС
Нова рекордна прогноза за производство на пшеница в света
Свързани материали
Виж
Чрез залесяване на опустошена от пожар местност край самоковско село
ЮЗДП и военновъздушните сили съживяват съвместно гората
Финансиран по Околна среда
Горските ще изпълняват проект за НАТУРА в Югозападна България
Акця
Държавно горско предприятие дарява сок от арония за Червения кръст
Седмицата на гората
В Югозападна България включват и войската в залесяването
ЮЗДП
Поредни задържани крадци край Тетевен след преследване от горски и полицаи
Финансирана по програма LIFE
Международна конференция за възстановяването на горите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини