Начало » Новини » Света

Износът на азотни торове от САЩ нарасна над 2 пъти през август

Европейците са основните клиенти след поскъпването на природния газ
Синор.БГ / 06.11.2022 г.
Износът на азотни торове от САЩ нарасна над 2 пъти през август

Износът на азотни торове от САЩ, които са на трето място по производството им в света, нарасна над 2 пъти през август спрямо същия месец на 2021 г., достигайки 370 хил. тона, съобщи „Ройтерс”, като се позова на данни на Американското бюро за преброяванията, обработени от местния Институт за торовете. Това е и най-големият месечен износ на азотни торове от САЩ, откакто институтът започна през 2013 г. да следи този показател. От „Ройтерс” посочват като основна причина повишаването на цените на природния газ за производителите на торове в Европа, довело до увеличаване на конкурентоспособността на американските доставки.

Ръстът на продажбите от САЩ очертава ясно мащабните последици от войната в Украйна върху световния пазар на селскостопанска продукция и енергоносители. Русия е водещ производител на изкуствени торове и доставчик на природен газ, който е с основна роля в производството на азотни торове, и макар санкциите на западните държави срещу нея да не обхващат селскостопанската продукция и торовете, голяма част от логистичните процеси попада в техния обхват заедно с официалния и негласния отказ от покупки на енергоносители от агресора. От началото на войната в края на февруари Европа постепенно започна да се отказва от руския природен газ, а подаването на амоняк по тръбопровод от Русия до украинско пристанище бе прекратено. Част от европейските производители бяха принудени да спрат работа в някои от заводите си заради високите цени на суровините, влагани в производството. Ограниченото предлагане на торове доведе до такова повишаване на цените на подхранващите вещества за земеделските култури в целия свят, че през октомври ООН предупреди за предстояща криза в наличието на тези продукти.

Продажбите на американски торове на европейски купувачи изпреварват продажбите в самите  САЩ и други клиенти като Индонезия и Малайзия, заяви Алистър Уолъс, директор на базираната в Лондон компания за пазарни анализи и прогнози Argus Media. Франция, Белгия, Норвегия и Литва са европейските държави с най-голям ръст на покупките на изкуствени торове от САЩ на годишна база, а сред останалите страни е отчетен значим ръст на доставките за Мароко, Чили и Бразилия.

Според икономиста в института Джейсън Трендъл обаче засега остава неясно дали САЩ са произвели повече торове от обичайното през юли и август или са пренасочили по-голяма част от доставките си към Европа.

Износът на азотни торове от САЩ нарасна над 2 пъти през август
7521
 

Последни материали
Виж
Само броят на свинете расте
Животновъдството в ЕС се пренарежда: спад при говеда, срив при овце и кози
На изложбата Природа, Лов, Риболов
Н. Василев: Заради трофеите от дивеч искаме да сме домакин на ЕКСПО 2031
Съвети към градинарите
Пазете корените на разсада от хипотермия
Срещи с бранша
Браншови съюз предлага решения за напояването и незаконния внос на храни
МЗХ
Дава се срок за корекции по фактурите за газьола - от 23-и до 27 март
Решения на МС
Държавата задейства три ведомства в акция „Чиста храна“
Свързани материали
Виж
Силно пострада производството на яйца, пилешко, пуешко и патешко месо
Над 200 милиона птици са унищожени в САЩ заради грипа от 2022 г. досега
Мерки срещу африканска чума по свинете
Правила за пътуване с храна в САЩ, Пуерто Рико и Американските Вирджински острови
Очаква се евтин внос
Фермерски протести разтърсват Индия заради споразуменията със САЩ и ЕС
Заради съкращения в институциите
Съмнения около данните на USDA разтърсват пазара на царевица
USDA отпуска над 11 млн. долара за иновации в млечния сектор
И при соята са постигнати рекордни добиви от 3564 тона от хектар
Реколтата и добивите от царевица в САЩ счупиха рекорда през 2025 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини