Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци

Ще достигнат ли цените на картофите в Полша рекордни нива през октомври

Слабата реколта и високото търсене, особено за износ, подгряват пазара
Синор.БГ / 16.10.2022 г.
Ще достигнат ли цените на картофите в Полша рекордни нива през октомври

През октомври цените на едро на картофите в Полша запазиха тенденцията към повишаване и това означава, че въпреки продължаващото прибиране на реколтата и свързаното с него увеличаване на предлагането силното търсене на зеленчука се остава, съобщи електронното издание Fresh-Market. Оттам коментират, че ако положението на вътрешния пазар на картофи се задържи, средните цени могат да достигнат най-високото си ниво за последните години още през този месец.

В момента цените на жълтите картофи в Полша са между 0,8 и 1,33 злоти (16-27 цента) за килограм, на розовите – 0,93-1,47 злоти (19-29 цента), а на белите – 1-1,47 злоти (20-29 цента). Започват обаче да се появяват оферти за продажба с начална цена 1,5 злоти (30 цента) за килограм картофи.

Основните фактори, които съдействат за стремителното поскъпване на картофите на полския пазар, са недостатъчното предлагане на фона на силно търсене. Данни на Държавното статистическо управление на Полша сочат, че реколтата от картофи в страната през тази година ще бъде едва 6,1 млн. тона – най-слабият резултат от 2010 г. насам.

Не винаги слабите реколти са гаранция за рекордни цени и това показа сезон 2015-2016 г. През тази година обаче търсенето е особено силно, главно от износителите. Вносители от Унгария, Литва и Румъния вече проявяват интереса си към произведените в Полша картофи. Освен това полските картофи най-вероятно ще бъдат изнасяни и за Украйна.

Възможните рекордни ценови нива на картофите в Полша обаче далеч не са повод за радост сред фермерите – инфлацията и огромният ръст на разходите за производството и съхраняването на зеленчуците се отразяват зле на рентабилността в селскостопанския сектор, включително и на производителите на картофи.

Ще достигнат ли цените на картофите в Полша рекордни нива през октомври
8631
 

Последни материали
Виж
Проблеми и анализи
Синдикати преговарят с МЗХ за заплати. БАБХ с над 900 сменени позиции
Тежки метали и следи от пестициди
БАБХ: И вторият товар аржентински слънчоглед е с лоши показатели
Брюксел удължи срока за прилагане до края на 2029 г.
ЕК увеличи бюджета за пропаднали площи с близо 160 млн. евро
ДФЗ
От днес до 11 март подавате инвестиционни проекти по интервенция II.Г.1
Срещи с бранша
Плащания 2025: МФ ще реши дали фермерите ще получат средствата по-рано
Предстоящо
В Добрич подготвят фермерско изложение за Великден
Свързани материали
Виж
Полша настоява за по-силна защита срещу селскостопанските продукти от Украйна и по споразуменията за свободна търговия
Полският земеделски министър Краевски
Ако Европарламентът не внесе съдебна жалба против Меркосур, Полша ще го направи
Увеличени са и добивите с изключение на кромида и краставиците
Реколтата от зеленчуци в Полша нарасна с над 6 на сто през 2025 година
Пресконференция
Полша няма да коленичи пред Меркосур, иска компенсация за всеки тон продукция
Фермерите предпочитат дълосрочна аренда
Полша подговя удължаване на забраната за продажба на държавна земя
Протест
Подкарали трактори, фермери от Полша настояват за минимални изкупни цени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини