Начало » Новини » Света

Румъния ограничи цените с ДДС на дървата за огрев на 81 евро и на 405 евро на пелетите

Около 3 милиона домакинства в селските райони ще се облагодетелстват от мярката
Синор.БГ / 06.10.2022 г.
Румъния ограничи цените с ДДС на дървата  за огрев на 81 евро и на 405 евро на пелетите

Румънското правителство наложи таван на цените на дървата за огрев, брикетите и пелетите, като според електронното издание Agrointeligenta от мярката ще бъдат облагодетелствани около 3 млн. домакинства. Решението бе взето на вчерашното заседание на кабинета и обявено от министъра на околната среда, водите и горите Барна Танцош. „След обсъждане в коалицията  и решение по отношение на таван на цените одобрихме наредба, според която цените на дървата за огрев, дървените стърготини и отпадъчния дървен материал се установяват на 400 леи (81,03 евро по текущия курс – бел. ред.) за тон с ДДС, съответно максимум 1500 леи за тон за брикетите с ДДС. А за пелетите ... максимум 2000 леи за тон”, уточни Танцош.

По думите му мярката подпомага гражданите, които са засегнати от ръста на цените в страната вследствие на положението на международния пазар на дървесина. „Подобно поскъпване се наблюдава на всички европейски пазари. Войната се отразява неблагоприятно и на нас, тъй като внесохме огромни количества дървесина от Украйна, и тази несигурност се отрази и на националния пазар”, посочи той.

От изданието пък припомнят, че първоначално обсъжданата цена за дървата за огрев е била 500 леи за тон, а предложението за по-ниския таван е на премиера на Румъния Николае Чука. Налагането на таван на цените пък  се извършва през наредбата за извънредните ситуации, одобрена от правителството на Чука.

Над 85% от румънците в селските райони се отопляват на дърва, като огромната част от тях са с доходи под средните за страната.

Румъния ограничи цените с ДДС на дървата  за огрев на 81 евро и на 405 евро на пелетите
10571
 

Последни материали
Виж
Само през декември доставките на зърно за чужбина са над 2 милиона тона
Износът на царевица от Украйна надхвърли 5 милиона тона през сезона
В рамките на проект за зелен пояс по програма за застрашен ландшафт
Природозащитници и доброволци залесиха 9 участъка в югоизточна България
Спадовете се колебаят от 9 до 14 на сто, но рапицата отчита срив от 41 на сто
ЕС сви вноса на соя и соев шрот, рапица и палмово масло през сезона
Чрез финансов инструмент в рамките на споразумение с агроминистерството
Фондът на фондовете ще привлича частно съфинансиране по морската програма
Най-много средства са съкратени от прякото финансиране и напояването
Украйна оряза помощи за фермерите заради вноска във възстановителен фонд
Доста по-евтино спрямо предишния търг, но цените са сравними с последния в Тунис
Алжир закупи на международен търг поне 500 000 тона твърда пшеница
Свързани материали
Виж
Оранжерийното производство на зеленчуци е тема на утрешното заседание на Българо-румънската земеделска работна група
Чиновници от Румънската разплащателна агенция прибрали 92% от субсидиите на малограмотни фермери
Обвинение за измама с 1,2 млн. евро по проекти за напояване
Румънски овцевъд и трима чиновници „щипнаха“ 2,2 мил. eвро субсидия за пасища
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Рекордни реколти от пшеница и рапица в Румъния
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини