Начало » Новини » Страната

Наредби за фермерските пазари и малките производства на храни ще намалят злоупотребите

Синор.БГ / 25.09.2022 г.
Наредби за фермерските пазари и малките производства на храни ще намалят злоупотребите

Наредби за фермерските пазари и за изисквания за производство на малки количества храни в домашни условия ще намалят злоупотребите и сивата икономика и ще отговарят на действителността, че потребителите търсят такива продукти. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на кръгла маса в с. Черни Вит, посветена на Наредба за специфичните изисквания за производство на малки количества храни в домашни условия, която е изготвена от няколко експерта по темата в страната.

Икономистът Боянов предлага да има данък върху земята за над 10 хил. дка собственост

„Такива наредби са много необходими нормативни документи, които отговарят на нуждите и на българската действителност. И в момента се произвеждат домашни храни, търсени от потребителите, които намират реализация по един или по друг канал“, уточни заместник-министърът. Той допълни, че такива наредби дават възможност за легални доходи на производителите, като същевременно обаче те трябва да бъдат изготвени по начин, който ще гарантира, че няма да се създадат нелоялни практики и да дадат предпоставки или условия за злоупотреби.

Земеделският заместник-министър припомни, че в рамките на Европейската стратегията „От фермата до трапезата“ се търсят и стимулират начини за скъсяване на пътя от производителите до потребителите. С подобни наредби ще се постигнат тези цели. Аграрният заместник-министър увери, че двете предложени наредби ще бъдат разгледани от експертите в министерството, както и че разчита на съдействие от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). „Това е първа дискусия, като тя следва да прерасне и в широка национална такава, за да се чуят различните гледни точки” коментира още Георги Събев.

Дискусията се проведе по време на Празника на българските сирена в с. Черни Вит, община Тетевен, което се прослави със зеленото си сирене произвеждано там.

„Радвам се да видя огромния ръст на производители тук, което говори че Вашата инициатива съживява селските райони и населените места, които са по-далеч от столицата и от областните градове” с тези заместник-министър Събев поздрави участниците в събитието.

На форума бяха представени домашни сирена от различни региони на България, сирена от малки мандри, хляб, мед, вино и българска сол. Организирани бяха демонстрации на правене на сирена, както и демонстрации на различни екологични практики.

„Това събитие дава сцената, на която се представят традиционни продукти. Млякото е и продукт, но и суровина. В България от млякото се правят продуктите, които са известни по цял свят като Българското кисело мляко и Българското бяло саламурено сирене“, каза в заключение земеделският заместник-министър Георги Събев.

Наредби за фермерските пазари и малките производства на храни ще намалят злоупотребите
8118
 

Последни материали
Виж
Актуално
Средните ренти в Добричко за 2026 г.: от 23 до 33 евро на декар
В рамките на година
НСИ започва 101-вото изследване на домакинските бюджети с нова методология
Постигате икономии, здрави растения и по-високи доходи
Иновативната технология Сентек – очи под земята и приложение с прецизен ум в помощ на фермерите
За разлика от производството на царевица и захарно цвекло през 2025 година
Реколтите от пшеница, ечемик, слънчоглед и рапица в Хърватия нараснаха
Жандармеристи забелязали при обход липсата на контролни горски марки
Разкриха 3 случая на незаконно добита дървесина в червенобрежко село
Намират българските стоки за много качествени при по-ниски цени
Храните излизат евтино на турците в Гърция и на гърците у нас
Свързани материали
Виж
Как реагира на неволите секторът в ЕС и у нас
Фермерските протести в Европа носят резултати, в България – мълчание
Наградата „Еврика“ за млад фермер получи Митко Иванов
Производители закъсаха заради митата
Тръмп лети до Айова, за да успокои фермерите
Валентин Василев - 33 години устойчиво земеделие
В началото на 2026 г.
Френският премиер Льокорню с прочувствена реч към фермерите - вижте разликите!
Приходите ще бъдат дарени
Красимир Кумчев пусна автобиографията си „Моята следа“ – само 120 броя по 100 евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини