Начало » Новини » Страната
02.09.2022 г.

До 30 септември ДФЗ ще изплати сумите по извънредната помощ заради войната в Украйна

1722 заявления са подадени по извънредната помощ
До 30 септември ДФЗ ще изплати сумите по извънредната помощ заради войната в Украйна

1722 заявления са подадени в Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция (ДФЗ –РА) в периода на приема 29.07. – 17.08.2022 г. за предоставяне на извънредна финансова помощ на земеделските стопани във връзка с преодоляване на последиците от войната в Украйна.

- 76 са подадените заявления за сектор „Свиневъдство“ за свине майки и прасета за угояване;

- 264 - за сектор „Птицевъдство“ за кокошки носачки, родители, бройлери, гъски, пуйки и патици;

- 695 - за лозаро-винарски сектор за площи с винено грозде;

- 696 - за оранжерийно производство на зеленчуци

Документи за помоща се приемат и в почивните дни!

В 9 заявления има повече от един сектор.

Със заповед на министъра на земеделието са определени ставките, при които ще бъдат разпределени 62,2 млн. лв. (62 259 820 лв.) по извънредната финансова помощ. За земеделските производители, отглеждащи оранжерийни зеленчуци в отопляеми оранжерии, е определена ставка в размер на 17 365,47 лв. на хектар, а за неотопляеми оранжерии – 3 571,72 лв. на хектар. За фермерите, отглеждащи свине майки, е утвърдена помощ от 72,84 лв. за свиня-майка, за стопаните, отглеждащи прасета за угояване – 66,82 лв. за прасе. Разпределението на ставките в помощ на птицевъдния сектор е следното: за кокошки носачки – 119,10 лв. за кокошка, 22,30 лв. за бройлер, за родители – 244,50 лв., за пуйки – 41,30 лв. и за патици – 36,79 лв. За производители, отглеждащи винено грозде, е утвърдена ставка в размер на 373,53 лв. на хектар.

До 30 септември 2022 г. ДФ „Земеделие“ ще изплати финансовата подкрепа на допустимите кандидати след извършване на всички административни проверки, включително и проверки на място.

При наличие на остатък от бюджета той ще се преразпредели пропорционално между одобрените заявители в рамките на бюджетите по сектори. Помощта ще се изплаща за животински единици от съответната категория животни, както и за хектар с винено грозде и оранжерийни зеленчуци.

Припомняме, че помощта за България от 10,6 млн. евро, определена от Европейската комисия, беше допълнена от националния бюджет до 62,2 млн. лева. Финансовият ресурс е разпределен в следните направления:

- 25 000 000 лв. за сектор „Свиневъдство“, за свине-майки и прасета за угояване;

- 25 000 000 лв. за сектор „Птицевъдство“, за кокошки носачки, родители, бройлери, гъски, пуйки и патици;

- 6 000 000 лв. за лозаро-винарски сектор за площи с винено грозде;

- 6 259 820,44 лв. за оранжерийно производство на зеленчуци, от които:

- 5 007 856,35 лв. за отопляеми оранжерии;

- 1 251 964,09 лв. за неотопляеми оранжерии.

До 30 септември ДФЗ ще изплати сумите по извънредната помощ заради войната в Украйна
36292
 

Последни материали
Виж
Крайният срок за изпълнение на договорите по ПВУ се удължава до 31 март 2026 г.
МЗХ договори увеличение с 30 000 000 евро от Плана за възстановяване и устойчивост
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година
Фермерите засяли царевица ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Петото съвместно проучване
Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води
Свързани материали
Виж
Външно министерство: българските граждани незабавно да напуснат Иран
ТОП-5 страни-вносители на украинска агропродукция през май 2025 г.
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
ЕК повиши таваните без нотификация по de minimis до 2032 г.
Путин одобри днес новата руска ядрена доктрина
С трето нападение за последните 4 дни и общо 60 за 3 месеца
Русия си набеляза за цел украинските пристанища и износа на зърно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини