Начало » Новини » Страната
14.04.2022 г.

Прогноза на БАН: Сто процента ръст на цените на храните до 1 октомври 2022 г.

Доц. Огнян Боюклиев от ИИИ на БАН с 3 сценария за продоволствена криза у нас
Прогноза на БАН: Сто процента ръст на цените на храните до 1 октомври 2022 г.

Три сценария за развитие на продоволствената криза у нас в резултат от високата инфлация, цените на енергоносителите и войната в Украйна представи доцент Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките по време на IV-я годишен форум за "Отговорните производители". Опитът за прогноза на учения е направен на база собствено проучване на цените на трите най-големи стокови борси и тържища в страната, както и на текущия секторен анализ на продоволствената сфера в България за последната една година. Той обхваща факторите, от които зависи цената на храните в търговската мрежа; структурата на нашите земеделски стопанства; себестойността на зърнените култури; производството на хляб, сурово млякото, месо и др.  

НАЗ сигнализира Брюксел за липса на диалог с бранша по Стратегическия план

Пазарните изследвания на доц. Боюклиев показват, че към 1 март 2022 г. цената на зърното на регионалните борси е между 2 и 3 пъти по-висока спрямо същия период на миналата година. Конкретно, цената на пшеницата се е повишила с 230%, на слънчогледа и на царевицата с 300%, а на ечемика - с 220%. Три пъти по-скъпи вече са и газът, бензинът, дизелът и електроенергията. Независимо от това цените на храните в магазините не са увеличени с тези темпове, защото продуктите са произведени със суровини и материали с по-ниски цени от старата реколта, става ясно от анализа на доц. Боюклиев. Според него инфлацията в страната на годишна база е около 10%, но при храните към 15 март тя е вече над 20%.

Следствие на тази производствени разходи и цени, ученият от ИИИ извежда три основни момента като опит за прогноза. На първо място, според доц. Боюклиев, цените на храните ще нарастват поне с 50% до новата стопанска година, която обхваща периода от 1 октомври на текущата година до 1 октомври на следващата година. Второ, дори и войната в Украйна да приключи до дни и санкциите да бъдат свалени, цените ще продължат да растат до регулиране на пазарната ситуация. Третият момент е, че при продължаване на военните действия, както и на наложените санкции на Русия, в следващите две стопански години, или поне до 2025 г., може да се стигне до глобална продоволствена криза. Причината за това е, че цените на храните в търговската мрежа ще се увеличат в пъти, като не е изключено и преструктуриране на консумацията на хранителните продукти.

Оптимистичният сценарий за България при това положение, ако успеем да извлечем „дивиденти“ от кризата и се разминем с минимални щети за производители и потребители, е плавно нарастване на цените на храните с около 50 на сто до 1 октомври 2022 г., когато започва новата стопанска година, подчерта доц. Боюклиев на форума.

Песимистичният вариант е, ако войната продължи по-дълго, а санкциите - най-малко до края на тази година. Тогава ни очаква поне 2-3 години нарастване на цените на храните между 3 и 4 пъти, което ще е с над 200%, смята ученият от ИИИ при БАН.

Реалистичният сценарий, според доц. Боюклиев е, ако войната приключи до края на пролетта, и тогава нарастването на цените ще е средно със 100% до 1 октомври 2022 г.

Като изход от възможната продоволствена криза икономистът предлага държавната политика да бъде насочена към подпомагане на земеделските производители чрез осигуряване на горива за сеитба, субсидиране на торове и други суровини и консумативи, прибиране на реколтата на специални цени или фючърсното й изкупуване за попълване на държавния резерв.

Административния натиск над пазара на дребно би имал само отрицателен икономически ефект, време е да се стимулират късите търговски вериги, подчерта доц. Боюклиев.

Прогноза на БАН: Сто процента ръст на цените на храните до 1 октомври 2022 г.
11021
 

Последни материали
Виж
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Бор
Сивото гниене може да бъде неприятна изненада
Позиция на конфедерацията
Със следващия бюджет ЕК попари надеждите на европейските фермери
Край тетевенското село Рибарица
За пореден път залавят осъждан за бракониерство ловец
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 юли 2025 година
Поливането остава приоритет при късните пролетни и зеленчукови култури
Очакват се напрегнати преговори но този бюджет
Германия отхвърля бюджета до 2034 г., предложен от Европейската комисия
Свързани материали
Виж
Основното количество струва 257 долара за тон с включен превоз
И българска пшеница е сред закупените над 1 милион тона на търга в Алжир
Решения на Министерския съвет
До 21 юли обещават нови мерки срещу спекулата с цените
Прогноза
При добив от 500 кг пшеница за декар, сметките ще излязат само ако цената стигне 400 лв. за тон
Дори очакваният ръст от над 40 на сто на реколтата не е достатъчен
Мароко увеличава вноса на пшеница на фона на ниските цени
Закупени са 50 000 тона за средно около 250 долара за тон
Фуражната царевица поскъпна на търга за внос в Тунис
Пазар на земята
Само в Пловдивско и Пазарджишко нивите поевтиняват, в пет други района цените растат
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини