Начало » Пазари » Маслодайни култури

Скъпите растителните масла държат високо цените и на слънчогледа в Украйна

Насочването на основен клиент към конкуренцията обаче сдържа ръста
Синор.БГ / 30.01.2022 г.
Скъпите растителните масла държат високо цените и на слънчогледа в Украйна

Поскъпването на соевото масло заради понижаването на прогнозите за реколтата от соя в Южна Америка при продължителната суша и повишаването на цените на палмовото масло подкрепят котировките на произведеното в Украйна нерафинирано слънчогледово олио, сдържани от слабото търсене, след като основен купувач се насочи към конкурентите Русия и Аржентина. Констатациите са на украинския филиал на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание Oilworld.

От началото на януари изкупните цени на слънчогледа в Украйна се повишиха с 5% най-вече заради обезценяването на гривнята спрямо щатския долар, достигайки 19 700 – 22 500 гривни (685-785 долара) за тон с ДДС с доставка до завода за продукт с маслено съдържание 48-50%. Междувременно цените на олиото след спад до 1340-1360 долара за тон FOB се върнаха на нивата от 1370-1380 долара за тон FOB. Но по данни на президента на Международната асоциация за слънчогледовото олио Сандип Баджория, цитирани от агенция „Блуумбърг”, Индия, която е основен клиент за украинското олио, е закупила 60 хил. тона от Русия и Аржентина с доставка през февруари и март, включително заради притеснения от нарасналото напрежение в Черноморския регион. Според Баджория индийските вносители се опасяват, че доставките от Украйна могат да бъдат пресечени при евентуално изостряне на конфликта с Русия. През селскостопанския сезон 2020-2021 г. вносът на олио в Индия е достигнал 1,89 млн. тона, от които 74% са доставени от Украйна, а 12% - от Русия и Аржентина.

През последните 10 дни цените по фючърсните договори за палмово масло на борсата в Малайзия се повишиха с 6% до 5329 рингита (1271 долара) за тон заради спада на производството в страната и ограниченията, наложени върху износа му от Индонезия. Същевременно цените по фючърсите за соевото масло на борсата в Чикаго отчетоха ръст от 3% през седмицата до 1407 долара за тон, като през последния месец увеличението е с 12%.

Пазарите на растителните масла са подкрепени от поскъпването на петрола до 90 долара за барел – най-високото ниво от 2014 г. насам. Цените им обаче може да се понижат при очертаващия се спад на търсенето от Китай, където след предстоящото посрещане на местната нова година започват зимните Олимпийски игри.

Скъпите растителните масла държат високо цените и на слънчогледа в Украйна
15358
 

Последни материали
Виж
При ограничени химически агенти, скъпи и трудоемки биологични методи
Фермери от Кюстендилско обсъдиха методи за борба с черната златка
Молдова увеличава дела си на пазара на общността, докато Сърбия го свива
Украйна остава лидер по доставки на слънчогледово масло за ЕС
Цената скочи над 270 долара за тон и количеството остана под планираното
Българската мека пшеница пак е сред победителите на търга за внос в Тунис
Полезни съвети
Пикиране на разсада без стрес: кога е най-благоприятното време
Поскъпването на горива и торове отказва производители и бави засаждането
Първите родни оранжерийни краставици излизат на пазара преди Великден
При множество проверки за 3 години са издавани протоколи и актове
Установиха незаконна сеч и незаконно застрояване в курорт край Варна
Свързани материали
Виж
Молдова увеличава дела си на пазара на общността, докато Сърбия го свива
Украйна остава лидер по доставки на слънчогледово масло за ЕС
Проби показват разреждане на посевите с пшеница и ечемик на места
Есенниците в Украйна излизат от зимата на студено и с неравномерна влага
Над половината доставки са за ЕС, загубени са традиционните пазари без Молдова
Войната срина износа на брашно от Украйна до 20-годишно дъно
Доставките за Полша обаче са нараснали до рекординте нива от 2022 година
Слабата миналогодишна реколта натисна износа на малини от Украйна
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Цените на слънчогледа в Украйна продължават да се покачват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини