Начало » Пазари » Зърно

Пшеницата поскъпва заради напрежението между Русия и Украйна

Лошото време в САЩ подкрепя ръста на цените
Синор.БГ / 20.01.2022 г.
Пшеницата поскъпва заради напрежението между Русия и Украйна

Само за последните 2 дни цените по фючърсните договори за меката пшеница с доставка през март на борсата в Чикаго се повишиха с близо 7%, или почти 20 долара на тон, достигайки 292,7 долара за тон, като сред основните причини е и напрежението между Русия и Украйна, съобщи „Ройтерс”.  „Ако възникне проблем между Русия и Украйна, това може да подейства изключително зле на световната търговия с пшеница”, коментира управляващият партньор в компанията Top Third Ag Marketing Марк Голд пред агенцията.

Освен геополитическите търкания анализаторите посочват сред факторите за поскъпването на зърнената култура и влошаването на времето, застрашаващо реколтата в онези райони на САЩ, където сушата се задържа дълго. Пазарът остава на високо ценово ниво и вследствие спекулативните покупки на търговците, както и на силния седмичен износ на пшеница от САЩ, нараснал с над 50% спрямо предходната седмица по данни на министерството на селското стопанство на страната.

В обратната посока действат прогнозите на ведомството за запасите в основни страни-производителки на пшеница, както и метеорологичните условия в цяла Европа, където на големи територии обилните валежи и относително слабите студове за настоящия период от годината не създават особени проблеми за презимуването на есенниците. Фючърсите за март на черноморската пшеница на борсата в Чикаго отчетоха ръст от едва 1,7% до 329,5 долара за тон.

Мартенските фючърси за европейската пшеница на борсата Euronext във френската столица Париж се повишиха със 7 евро на тон до 274,75 евро (311,88 долара по текущия курс) за тон, а след тях и септемврийските поскъпнаха с 6,75 евро на тон до 253 евро за тон.

В Украйна изкупните цени на хлебната пшеница в пристанищата се повишиха с 2-3 долара на тон до 303-306 долара за тон, а заради обезценяването на гривнята спрямо долара зърнената култура поскъпна в местната валута до 9550-9700 гривни за тон.

Пшеницата поскъпва заради напрежението между Русия и Украйна
12620
 

Последни материали
Виж
Две фирми са най-големите доставчици
В училищните схеми био кашкавалът струва 60 лв./кг, био ябълките 6,72 лв.
Вносът бе забранен през януари заради огнище на шап в Бранденбург
Южна Корея отвори пазара си за произведеното в Германия свинско
Статистика за последните три години
Балчик изпреварва Добрич по размер на рентите
Унгария затяга контрола върху лозята заради златиста жълтеница
ЮЗДП
На 5 ноември отидете да залесявате край самоковското село Алино
При царевицата е отчетен срив от 63 на сто, почти не е изнасяна ръж
Спадът в износа на зърно от Украйна гони 40 на сто от началото на сезона
Свързани материали
Виж
При царевицата е отчетен срив от 63 на сто, почти не е изнасяна ръж
Спадът в износа на зърно от Украйна гони 40 на сто от началото на сезона
Агростатистика
Рекорд в сеитбата на рапица и силно изоставане – при останалите есенници
Статистическият институт понижи рязко оценките за пшеницата и ечемика
Очертава се спад в реколтите от основните зърнени култури в Турция
Пшеницата в Париж с 3-4 евро нагоре
Срещата Тръмп и Си разбуни зърнените пазари
JRC MARS Bulletin, октомври 2025
Разочароващ сезон за летните култури в Югоизточна Европа
Кампания 2025-2026
Дъждовете бавят сеитбата, но до 2 седмици тя ще приключи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини