Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
06.12.2021 г.

Как ще си решите проблема с недостига на скъпите азотни торове при пшеницата?

Как да заменим 200 кг тор с 50 грама азотфиксиращи бактерии? (част I)
Как ще си решите проблема с недостига на скъпите азотни торове при пшеницата?

Ежегодно в селското стопанство се използват различни видове азотсъдържащи минерални торове. В последните години сме свидетели на все по-рестриктивните мерки, които се предприемат в глобален мащаб за намаляването на емисиите от парникови газове, както и намаляване на приложението на пестицидите и торовете.

Пред фермерите, освен задължението за спазване на мерките по климатичната стратегия „Зелена сделка“, стои и въпросът как ще си решат проблема с недостига на скъпите азотни торове при пшеницата?

Ние вече имаме отговор и готово решение: Нутрибио N – уникален органичен микробиален листен тор, създаден на базата на микоризни гъби, азотфиксиращи бактерии (CERES Azotobacter salinestris) и други, който насърчава растежа на растенията и подобрява използването на хранителните вещества. Бактериите в продукта са живи в продължение на 4 години благодарение на иновативна технология за сушене на бактерии. Нутрибио N e подходящ за употреба както в конвенционалното, така и в биологичното земеделие.

В следващия видео материал може да видите споделен опит от Италия за Нутрибио N:

Нутрибио N Продуктът е създаден на базата на микоризни гъби, азотфиксиращи бактерии и други. Подходящ за употреба както в конвенционалното, така и в биологичното земеделие. Имаме специфични опити, в които се сравняват различни технологии. Тези опити са направени с цел да отговорят на новите изисквания на пазара. Сравнили сме традиционни техники на торене,  тоест минерално торене за поддържане на фитосанитарния профил на растението, с техники с минимално негативно влияние върху околната среда.  Азотфиксиращите микроорганизми поддържат 35-40 процента от пълната норма на торене с азот на културата през вегетацията.

Нутрибио N позволява снабдяването с около една трета от азота,  нужен за културите, фиксирайки го от атмосферата в самото растение. Благодарение на четирите бактерии,  които съдържа, атмосферният азот се фиксира в растението както през листната маса, така и през кореновата система.

Нутрибио N се използва в доза 50 грама на хектар.

В конвенционалното земеделие се прилага  в комбинация с хербицид, а в биологичното приложението е във фазата на братене. Приложението му става чрез познатата наземна техника, като дозата на приложение е 50 грама на хектар. Разбрахте ли добре? Само 50 грама на хектар, за да доставим една трета от нужния азот на растението. Представете си хубаво логистиката – 50  грама на хектар, вместо 150-200 килограма за транспортиране и разходи за приложение.

Нутрибио N  действително е революция както в конвенционалното, така и в биологичното земеделие!

Опита е изведен 2019 година и е представен на фермери от Северна Италия.

Очаквайте продължение на статията (част II) скоро! 

За повече информация: МЕДИ ПЛЮС Р 

Платен материал!

Как ще си решите проблема с недостига на скъпите азотни торове при пшеницата?
16924
 

Последни материали
Виж
За кампания 2024
Определена е ставката за допълнително подпомагане на младите земеделски стопани
Заподозрени са 40 души
Повече от 200 германски полицаи в акция заради нехуманен превоз на говеда
Решението е публикувано във вестника на ЕС
ЕК санкционира България и още 17 държави за неразрешени субсидии от земеделските фондове
Зърното е качествено, добро и за експорт
Жътва 2025 ще осигури над 6 млн. тона пшеница и 900 хил. т ечемик
Георги Тахов участваше на Съвет в Полша
Иновациите и достатъчен финансов ресурс ще привлекат младите фермери към селата
Откриване на Жътва 2025
Я. Янчев: Установихме голям интерес към две еко-схеми
Свързани материали
Виж
Зърното е качествено, добро и за експорт
Жътва 2025 ще осигури над 6 млн. тона пшеница и 900 хил. т ечемик
За 11 месеца доставките на зърно от трети страни са намалели с 6 на сто
ЕС сви вноса на пшеница и ечемик за сметка на царевицата
На 17 юни официално се открива жътвата
Проданов: Ще следим вносът на пшеница от Украйна да не превиши 580 хил. т до края на годината
Закупени са 100 000 тона при продължаващ спад на цените
Българската пшеница пак е сред победителите на търга за внос в Тунис
Израелските удари разбуниха зърнените пазари
Планирана е покупката на по 120 000 тона, оферти се подават до вторник
Йордания обяви нови търгове за внос на хлебна пшеница и фуражен ечемик
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини