Начало » Пазари » Зърно

Китай е купил голямо количество царевица от Украйна за над 330 долара за тон

Пренебрегвайки евтиното зърно от САЩ заради разгласяването на сделките
Синор.БГ / 21.11.2021 г.
Китай е купил голямо количество царевица от Украйна за над 330 долара за тон

В края на миналата седмица китайски компании са закупили големи количества фуражна царевица, произведена в Украйна, съобщи компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv, като се позова на свои източници сред европейските търговски кръгове, цитирана от електронното издание Зерновой портал Центрального Черноземья. Точното количество е трудно да бъде установено, но се оценява между 300 хил. и 700 хил. тона. Украински търговец обаче съобщи, че са закупени от 8 до 10 партиди, т.е. поне 500 хил. тона. Сделките са сключвани на цени от 330 до 335 долара за тон C&F, като доставките ще бъдат осъществени най-вече през периода януари-март 2022 г.

Също през миналата седмица анализатори и търговци съобщаваха, че цените на царевицата в Китай са достигнали дългогодишни максимални стойности въпреки увеличаването на реколтата в страната, след като влажното време забави жътвата на зърнената култура, а рекордните цени на енергоносителите доведоха до увеличаване на разходите за сушене на зърното и транспорт.

„Китай продължава да се нуждае от царевица. Странно е, че Китай купува от Украйна, а не от САЩ, където цената на царевицата на база C&F (включваща транспортирането по море) е по-ниска. Вървят слухове, че Китай не харесва американската система за оповестяване за продажбите за износ, която може незабавно да доведе до промени в цените”, коментира търговецът.

Китай по принцип е голям вносител на украинска царевица и ечемик. През септември обаче търговци съобщиха, че китайски вносители са отменили редица доставки на фуражен ечемик от Черноморския регион заради по-слабото от очакваното вътрешно търсене и прогнозите за богата реколта от царевица в самия Китай.

Китай е купил голямо количество царевица от Украйна за над 330 долара за тон
12431
 

Последни материали
Виж
Инициатива на АЗПБ
В предизборен момент се ражда поредното искане за ниски ставки на ДДС за родните храни
Агенцията ги улеснява с две приложения
До 2 март фермерите съобщават в НАП за изплатени доходи на работници през 2025 г.
Florescence Dorée
Еколози алармират: Бактериална болест по лозята вече е засегнала над 1700 декара
Над половината доставки са за ЕС, загубени са традиционните пазари без Молдова
Войната срина износа на брашно от Украйна до 20-годишно дъно
График ДФЗ
Индикативно: Преразпределителните плащания са от 20 март до 10 април, обвързаните – от 20 април до 10 май
Обсъждане на наредбата от Стратегическия план
Биоживотновъдство 2026: Нови правила и по-малко администрация
Свързани материали
Виж
Цената се понижи минимално спрямо последните търгове за внос дни по-рано
В Южна Корея пак сключиха частна сделка за 65 000 тона фуражна царевица
Оферти се приемат до 26 февруари, доставката е от 9 март до 6 април
Турция обяви международен търг за 350 000 тона фуражна царевица
Без ясно очертана тенденция при цените спрямо предишни процедури
Южна Корея закупи на търгове фуражна царевица и хлебна пшеница
Източниците обаче се разминават за количеството – 25 000 или 55 000 тона
Фуражната царевица поскъпна на международния търг в Тунис
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Царевицата е над дъното
Фуражният ечемик поскъпна с почти 5% за месец
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини