Начало » Новини » Страната
01.10.2021 г.

За 4 месеца напън регистърът на производителите на планински продукти е разширен с още четирима

От МЗХГ обаче отчитат това като ръст от 50 на сто
За 4 месеца напън регистърът на производителите на планински продукти е разширен с още четирима

Снимка: МЗХГ

Отчитаме повишаване на интереса на производителите към логото „планински продукт“, заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Георги Събев на Десетата национална научно-практическа конференция „Актуални проблеми на хранително-вкусовата индустрия според най-съвременните изисквания на българската и европейска нормативна уредба“, която се провежда в Интер Експо Център-София, съобщиха от пресцентъра на министерството на земеделието, храните и горите.

Събев отчете, че се наблюдава ръст и при регистрацията на производителите на планински продукти. „От заварените в началото 9 регистрации, към момента вече имаме 13 производители в списъка“, уточни той и изтъкна, че това са близо 50 % повече, отколкото през май тази година. Само дето ако ги беше убеждавал лично, вероятно щеше поне да удвои бройката ... Да не говорим, че можеше просто да ги съобщи поименно. Но „50% ръст” звучи внушително, нали?

Заместник-министърът подчерта още, че подобряване качеството и безопасността на предлаганите храни на пазара в страната е сред най-важните приоритети на МЗХГ. Той отбеляза, че начините, чрез които се реализират тези приоритети са чрез многопосочни политики, които обхващат както създаването на ново законодателство и усъвършенстване на съществуващото, така и подобряване и развиване механизмите на контрол, извършван от компетентните структури на ведомството.

За много важен акцент Събев смята и необходимостта от подкрепа на родния производител на храни и създаване на възможно най-добри условия на достъп на българските храни на пазара. „Научните прогнози показват, че за да бъде изхранено нарастващото население на света, през следващите 40 години селскостопанската продукция трябва да нарасне от 2 до 3 пъти. Това ще бъде едно истинско изпитание предвид факта, че ресурсите са  ограничени. Към това трябва да прибавим и предизвикателствата, свързани с бързо настъпващите климатични промени, както и пандемиите, които ни съпътстват. Извънредната ситуация, в която се намираме, показа, че е необходимо да се предприемат мерки за преориентиране на агрохранителния бизнес, който осигурява нашата продоволствена сигурност. На преден план излиза жизненоважната роля на земеделските стопани за устойчивостта на веригата на предлагане на храни“, добави той.

Заместник-министърът изтъкна, че запазването на снабдяването с храни е от фундаментално значение за обществената сигурност и здраве. Той обаче бе категоричен, че е необходимо изграждането на нов подход. „Трябва по-голяма съгласуваност между селското стопанство и други свързани с него политики – климат и околна среда, научни изследвания, иновации и технологии, енергийна и ресурсна ефективност, храни. Днешните глобални предизвикателства, свързани с изменението на климата, недостига на ресурси и нарастващото население, са твърде взаимосвързани, за да се търсят самостоятелни отговори. Трябва да прилагаме междудисциплинарен подход, обвързващ всички заинтересовани страни, ако искаме да изградим устойчиви агрохранителни системи“, убеден е Събев.

Той бе категоричен, че министерството отдава много голямо значение на производството на качествени и здравословни суровини за храните. Това обаче не би било възможно, без да се обхванат процесите по цялата хранителна верига. По думите му извършването на интегриран контрол от „полето и фермата до трапезата“ в съответствие с европейското законодателство е една от най-важните предпоставки за производството на качествени и безопасни храни.

Заместник-министърът увери присъстващите, че за развитието на хранителната промишленост секторът има пълна подкрепа от страна на министерството. Той коментира, че браншовете в хранителната промишленост залагат едновременно на традициите и новаторството и представят най-добрата продукция на пазара. „Наложиха се високи изисквания към производителите за достигане на европейските стандарти за безопасност и качество, като също така се работи активно и по регистрацията на наименования по европейските схеми за качество. Информираният избор за качествена храна е свързан с грижата за здравето на потребителите и засилване на доверието им. Този форум е поредната проява, която продължава и доразвива очертаната вече трайна тенденция на висок интерес и разбиране от страна на обществото за предимствата и безспорните качества на българските храни“, добави Събев.

Той подчерта, че постигането на поставените високи цели зависи от съвместните усилия на всички и може да бъде реализирано чрез отговорно отношение и подкрепа на производството на безопасни и с високо качество български храни.

За 4 месеца напън регистърът на производителите на планински продукти е разширен с още четирима
5096
 

Последни материали
Виж
Оферти се подават до 7 май
Йордания обяви търг за внос на 120 000 тона хлебна пшеница
Влагата обаче не е достатъчна за засетите напролет култури
Есенниците в Украйна се развиват изпреварващо с до 2 седмици
Част от животните са върнати на собственика
Разкриха кражба на 6 агнета и още толкова овце в Старозагорско
С 6 месеца до края на годината
ЕК удължи действието на кризисните инструменти за държавна помощ в земеделието
Почти всички пчелни семейства в Полтавска област са оцелели през зимата
Пчеларите благославят ранната пролет в Украйна и очакват добра реколта
Обзор на Софийска стокова борса за периода 28-30 април 2024 г.
Търговците със зърно и слънчоглед на борсата оставиха сделките за след празниците
Свързани материали
Виж
Представят местни млечни и фермерски продукти на 15 и 16 април
Откриват фермерско изложение пред земеделското министерство в София
Промените в приетия днес регламент на ЕС за географските означения на храните
Уреждат дейността на пазарите на дребно за фермерски и занаятчийски храни
Производителите на първични земеделски продукти ще могат да правят директни доставки в цялата страна
Споразумение между ЕП и Съвета на ЕС
Торовите заводи по електронен път ще представят данни за етикетирането
Нанесени от предишното ръководство на държавното дружество
От Ел Би Булгарикум сигнализираха прокуратурата за 1,5 милиона лева вреди
Иззети са останалите 30 килограма термично непреработени продукти
Лекуват от трихинелоза над 30 души, яли неизследвано месо от диво прасе
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини