Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци

Овощарите в Полша протестират срещу ценовия диктат на веригите магазини

Те са сезирали отново управлението за конкуренцията и потребителските права
Синор.БГ / 16.09.2021 г.
Овощарите в Полша протестират срещу ценовия диктат на веригите магазини

Овощарите в Полша  протестираха пред офисите на голямата местна верига магазини Biedronka срещу политиката на фиксирани цени на ябълките, която оставя за производителите под 1 злота (около 22 евроцента по текущия курс – бел. ред.) за килограм, обявиха от Асоциацията на полските градинари, цитирани от електронното издание AgroTimes. „От полските плодове печелят всички други освен овощарите! Цената диктуват магазините и по-точно големите вериги за търговия на дребно в Полша, към които трябва да се приспособяват по-малките компании, за да се конкурират на този пазар”, изтъкват от асоциацията.

Оттам посочват, че само преди няколко дни 2 големи търговски вериги, от които едната е с полски капитали, са се опитали да принудят доставчиците си да им предават своите ябълки на неоправдано ниски цени. Предложението е включвало подробен седмичен график на доставки на висококачествени ябълки до края на настоящия селскостопански сезон (август 2022 г.) на фиксирана цена, еднаква за есента и пролетта. То не би било толкова възмутително, ако не предвиждаше цена доста под 1 злота за килограм за овощарите, коментират от браншовата организация.

На база на тази търговска практика от асоциацията отново са подали заявление до Управлението за конкуренция и защита на правата на потребителите за проверка дали преимуществото на сключване на договор не се използва за значително понижаване на цените.

За следващия сезон овощарите изискват цените на ябълките по рафтовете в магазините да са поне 4 злоти за килограм. От тях 2 злоти да получават производителите за покриване на разходите и печалба за работата си, 1 злота да вземат доставчиците за покриване на логистините разходи и 1 злота да остава за супермаркетите като надценка. „Половината от продажната цена в магазините за овощарите е справедливо разпределение, което дава възможност на всички участници на пазара да получат достойно заплащане”, категорични са производителите.

Овощарите в Полша протестират срещу ценовия диктат на веригите магазини
11860
 

Последни материали
Виж
Установено е едно болно животно в стопанство с 39 близо до границата с Чехия
Огнище на син език при говеда е регистрирано в Полша
Земеделие в поливни условия със Свемар Агро - ключът към сигурна реколта
Статистическият институт понижи рязко оценките за пшеницата и ечемика
Очертава се спад в реколтите от основните зърнени култури в Турция
Производството на зехтин се възстанови
Испания въвежда нови правила за продажбата на зехтин за кампания 2025/26
Съвет ЕС
Министър Тахов с призив за нова помощ от кризисния резерв заради загубите от сушата
Право на отговор
Позиция на МЗХ по повод статия „ От БАК настояват да не се режат субсидиите за фермерските групи“
Свързани материали
Виж
Установено е едно болно животно в стопанство с 39 близо до границата с Чехия
Огнище на син език при говеда е регистрирано в Полша
Увеличението се дължи на разширените площи и по-високите добиви
Прогнозират ръст от 15 на сто на реколтата от картофи в Полша
80% от средствата ще бъдат гарантирани от държавата
Полша обмисля да подпомогне зърнопроизводителите с евтин заем, вместо със субсидии
Решението ще се вземе този месец
Полша се чуди за държавните земи: Да останат при големите ферми или да ги ползват малките
Предлагат да се произведе повече етилов алкохол от зърно
Евтината пшеница накара фермерите от Полша да искат помощ от аграрното министерство
Няма ги обаче високите цени от последните години, не достига и качествено семе
Фермерите в Полша продължиха да разширяват засетите площи с картофи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини