Начало » Новини » Страната

145 хиляди тона винено грозде се очаква да бъде прибрано

Синор.БГ / 16.09.2021 г.
145 хиляди тона винено грозде се очаква да бъде прибрано

С 20 % по-висок добив от грозде очакваме у нас тази година. Това заяви пред журналисти министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков. Той заедно с вицепрезидента на България Илияна Йотова участва в гроздобер в лозовия масив на вила „Мелник“, която се намира в землището на с. Хърсово, община Сандански.

„145 хиляди тона винено грозде се очаква да бъде прибрано, като от него ще бъдат произведени около 100 млн. литра вино“, съобщи земеделският министър. По прогнози гроздовата реколта ще бъде с добри захарни и качествени показатели. 

Аграрният министър съобщи още, че за месеците юни, юли и август от Държавен фонд „Земеделие“ са изплатени близо 12,5 млн. лв. на производителите в сектора по различните мерки на Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (2019-2023 г.). Браншът се предвижда да бъде подпомогнат и чрез Ковидмерките, за прилагането на които бе осигурен финансов ресурс с актуализацията на бюджета.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова пожела на българските винопроизводители да продължават да спазват качеството, за да отговарят на очакванията на европейските потребители. „Стъпка по стъпка ще удвоим пазарите, такива каквито сме ги имали. Имаме сериозна продукция, остава още малко помощ от страна на държавата, за да можем да тръгнем по тези пазари”, добави вицепрезидентът Йотова, като изтъкна и необходимостта от по-сериозна и широка рекламна кампания на българското производство.

В откриването на кампанията за гроздобер участваха още областният управител на Благоевград Николай Шушков, ресорният аграрен заместник-министър Явор Гечев, председателят на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев, кметският наместник на село Хърсово Розалина Борисова и други. Символични домакини на събитието бяха семейство Зикатанови, собственици на вила „Мелник“, които представиха на гостите производствените зали, лабораторията, в която изследват виното си и суровините, както и избата, в която съхраняват продукцията си.

145 хиляди тона винено грозде се очаква да бъде прибрано
9323
 

Последни материали
Виж
Месото и месните продукти (+9,4%) и живите животни (+7,9%)
Продажни цени на едро в Германия продължават да нарастват
Обвинение за измама с 1,2 млн. евро по проекти за напояване
Алжир закупи мелничарска пшеница на цена $263-271/т C&F
По искане на бизнеса
Двама министри от месец обсъждат дали и агросекторът ще получи помощ за цената на тока
M7004 става автономен: Kubota въвежда интелигентна автоматизация върху доверена платформа
Земеделският министър отговаря на бранша
Финансовото министерство трети месец бави средствата за напояване
Свързани материали
Виж
Доклад на Синор.БГ
Седмицата: Защо Човекът от високия кабинет отказва среща с НАЗ?
Законодателство
Министър Иванов: Призовавам депутатите да отхвърлят „таксата водомер“ в Закона за ВиК
Колко струва сиренето по Училищно мляко?
Георги Тахов под атака с 25 въпроса на депутати само за два дни!
НАЗ иска оставката на министър Тахов, Капитанов и Петя Славчева
Чудо няма да стане
Симеон Караколев: Всеки ден имаме заразено стадо. Докога?
Отчет на министъра на земеделието на Северна Македония
Трипуновски: Македония e страна партньор за фермерите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини