Начало » Новини » Страната

Аномалии в цените – поскъпване от 20,4% при земеделските култури и поевтиняване от 1,9% при млякото и месото

Данните на НСИ за второто тримесечие на 2021 г.
Синор.БГ / 16.08.2021 г.
Аномалии в цените – поскъпване от 20,4% при земеделските култури и поевтиняване от 1,9% при млякото и месото

sinor.bg

Индексът в цените на производителите в селското стопанство за второто тримесечие на 2021 г. отбелязва повишение от цели 10,4% спрямо същото тримесечие на 2020 година, като при цените в растениевъдството имаме съществен ръст с 20,4%, за сметка на поевтиняването - с 1,9%, на продукцията от животновъдството. Данните са на Националния статистически институт и показват, че от края на 2020 г. до 30 юни 2021 г. цените на селскостопанската продукция отбелязват ръст от 8,1%, като в растениевъдството той е 17,1%, докато в животновъдството имаме спад от 3%.

Причините, безспорно са в поскъпването на всички суровини, които земеделците ползват в производството си от началото на 2021 г. И това трябва да се вземе предвид в анализите на администрацията по отношение на държавните политики, които трябдва да се приложат спрямо бранша до края на тази година.

Според данните на НСИ индексът на цените на продуктите и услугите за текущо потребление в селското стопанство за второто тримесечие на 2021 г. е по-висок с 9,6% спрямо същото тримесечие на предходната година и със 7,7% спрямо 2020 година.

Въпреки преведените субсидии

През второто тримесечие на 2021 г. спрямо съответното тримесечие на 2020 г. най-голямо поскъпване има при електроенергията и горивата - с 18,5%, следват минералните торове – с 12,8%, при фуражите - с 9,6% и при посевния и посадъчния материал - с 5%.

В резултат от скъпите суровини се отбелязва скок и в цените на крайната продукция.

През второто тримесечие на 2021 г. спрямо същото тримесечие на 2020 г. с 26.0%, се увеличават цените на зърнените култури, при техническите култури поскъпването е с 27,8%. Общо фуражните култури се оскъпяват с 14,1%, а пресните плодове - с 5,1%.

Конкретно при отделните култури най-високи цени са отчетени при маслодайния слънчоглед, кадето поскъпването спрямо второто тримесечие на 2020 г. е с 54,5%. Увеличение от 18,8% е отчетено в цените на меката пшеница, при сеното от люцерна – с 12,5%, при главестото зеле - с 9,2%, и ябълките - с 11%.

Понижение имаме при цените на маслодайната роза - с 14%, картофите - с 30,1%, краставиците - с 4,8%, и ягодите - с 8,1%.

Спрямо същото тримесечие на 2020 г. цените на живите животни намаляват с 5,1%, което се дължи на спада на цените на свинете - с 19,3%. То не може да бъде компенсирано с увеличението на цените на дребния рогат добитък - с 1,4%, едрия рогат добитък - с 2,9%, и

домашните птици - с 1,4%.

При продуктите от животновъдството е регистрирано леко увеличение от 1,3%, на цените, като този ръст се дължи на поскъпването с 3,4% на кравето мляко, на биволското мляко - с 6%, на овчето мляко - с 8,9%, и на кокошите яйца за консумация - с 1,9%. Намаление на цените е отчетено единствено при козето мляко - с 5.2%, показват данните на НСИ.

Аномалии в цените – поскъпване от 20,4% при земеделските култури и поевтиняване от 1,9% при млякото и месото
16090
 

Последни материали
Виж
При значително увеличение на вноса и слаб спад в производството
Тенденцията на ръст в потреблението на месо в Германия продължава
При също толкова нападения от защитения вид за януари и февруари общо
Мечките в Смолянско се досъбудиха, регистрирани са 10 щети през март
Според проучване на института за социални изследвания към КНСБ
Великденската трапеза у нас тази година излиза с около 11 на сто по-скъпо
Честито Воскресение Христово
Бог обича земеделците, поверил им е земята
Великден – традиции и обичаи
Честито Възкресение Христово!
В частни сделки и на търгове са договорени значителни количества
Южна Корея използва спада на цените за покупки на пшеница и царевица
Свързани материали
Виж
Според проучване на института за социални изследвания към КНСБ
Великденската трапеза у нас тази година излиза с около 11 на сто по-скъпо
Месото и зеленчуците са с основен принос, кило агнешко гони 20 евро
Великденската трапеза в Гърция поскъпна с поне 50 евро за година
Въпреки това пак е договорено под половината от планираното количество
Фуражния ечемик излиза все по-евтино на Йордания на търговете за внос
Предстоящо
От преговорите с МФ ще се разбере дали на 20 април фермерите ще протестират
Цената не помръдна спрямо предишната процедура отпреди седмица
Българската хлеба пшеница пак спечели международния търг в Йордания
Солени цени
Пекар: Класическият козунак е с 1 евро отгоре, най-скъпият е 8 евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини