Начало » Пазари » Зърно

Тунис успя да купи на търг мека хлебна пшеница и за 286 долара за тон

Бяха договорени повече от планираните твърда пшеница и фуражен ечемик
Синор.БГ / 21.02.2021 г.
Тунис успя да купи на търг мека хлебна пшеница и за 286 долара за тон

На търг в петък Службата за зърното на Тунис (ODC) договори доставката на 100 хил. тона мека хлебна пшеница, 117 хил. тона твърда пшеница (при планирани за покупка 92 хил. тона) и 150 хил. тона фуражен ечемик (при планирани 100 хил. тона) с произволен произход, съобщи електронното издание ZOL, като се позова на свои източници сред европейските търговски кръгове.

Безспорният успех за ODC е договарянето на доставката на 2 партиди по 25 хил. тона мека пшеница между 5 и 25 април от компанията Cargill на цени от 285,43 и 286,68 долара за тон C&F при положение, че на всички наскоро проведени търгове в страните от Северна Африка и Турция тази пшеница бе купувана за над 310, а повякога – и за над 320 долара за тон. На предишния търг в Тунис, проведен на 22 януари, службата по зърното закупи 92 хил. тона мека пшеница – 75 хил. то тях за 314,98 долара за тон C&F и още 17 хил. тона за 321,68 долара за тон.

В настоящата тръжна процедура бяха удовлетворени и офертите на Louis Dreyfus и Farmsense за по 1 партида от 25 хил. тона мека пшеница срещу съответно 319,05 и 320,10 долара за тон C&F, като първата трябва да пристигне между 25 март и 5 април, а втората – между 25 март и 15 април.

И при твърдата пшеница Тунис успя да договори по-ниски цени спрямо предишния търг от 22 януари, когато закупи 92 хил. тона за 387,29-387,99 долара за тон C&F. Сега най-скъпата твърда пшеница ще бъде осигурена от Finagrit – 2 партиди по 25 хил. тона срещу 286,30 долара за тон C&F с доставка между 5 и 25 април. Компанията Cofco ще достави още 25 хил. тона между 25 март и 15 април на цена от 386,09 долара з тон C&F. Останалите 42 хил. тона ще бъдат осигурени от Euroagricola – партида от 25 хил. тона срещу 385,60 долара за тон C&F ще пристигне между 5 и 25 април, а още 17 хил. тона на цена от 384,60 долара за тон ще бъдат доставени между 25 март и 5 април.

Най-шарена е картината при фуражния ечемик, където ODC закупи 150 хил. тона при предварително планирани 100 хил. тона. При една трета от удовлетворените оферти (50 хил. тона) цените са по-ниски от платените на предишния търг, но за още толкова те са с 1 долар над най-високата от договорените 100 хил. тона на 22 януари. Тези 2 партиди по 25 хил. тона на цена от 288,98 долара за тон C&F ще бъдат доставени от Viterra (доскоро Glencore) между 15 март и 5 април, като компанията ще осигури и още 25 хил. тона между 25 март и 15 април срещу 287,98 долара за тон (колкото бе максималната удовлетворена оферта на предишния търг). По 25 хил. тона с доставка между 5 и 25 април ще осигурят Solaris и Al Ghurair срещу съответно 285,89 долара за тон и 281,75 долара за тон, като първата оферта е само с 8 цента над най-ниската цена от предишния търг, а втората е доста под нея. Най-евтиният фуражен ечемик ще бъде доставен отново от Solaris между 15 март и 5 април – отново 25 хил. тона за 278,89 долара за тон.

Тунис успя да купи на търг мека хлебна пшеница и за 286 долара за тон
13962
 

Последни материали
Виж
Субсидиране
Румъния увеличава някои ставки по директните плащания за 2025 г.
Цените на вътрешния пазар скочиха с 15 на сто в навечерието на Рамазана
Турция забрани износа на птиче месо за овладяване на поскъпването му
Ще действат при активиране на Временното споразумение
Европарламентът подкрепи нови защити при селскостопанския внос от Меркосур
Подкрепа за винения туризъм
Нови правила за виното в ЕС: повече подкрепа и ясни етикети
Рапичното масло - единствената суровина за биогоривната индустрия в ЕС от 2030 г.
Производството на маслодайни култури се е удвоило само за 2 години
Казахстан прибра рекордни реколти слънчоглед и рапица през 2025 година
Свързани материали
Виж
Зърното поскъпна слабо спрямо предишния търг в арабската държава
Българската мека пшеница пак спечели международния търг в Тунис
Цените се понижават слабо, но се стабилизират при фуражния ечемик
Българската мека пшеница победи и на международния търг в Тунис
Йордания отмени търговете за хлебно и фуражно зърно и ги пренасрочи
Фуражният ечемик продължи да поскъпва на международния търг в Тунис
Цените продължават да се понижават спрямо последните търгове за внос
Тунис закупи планираните 125 000 тона мека и 100 000 тона твърда пшеница
По-скъпо от предишния внос преди 6 месеца и по-евтино от търга в Йордания
Тунис закупи 75 000 тона фуражен ечемик на международен търг
Закупени са планираните 100 000 тона с доставка през ноември и декември
Цената на меката пшеница се понижи на търга за внос в Тунис
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини