Начало » Новини » Коментари
19.02.2021 г.

НСИ: В края на 2020 г. земеделските стоки поскъпват с цели 20,9 процента спрямо година по-рано

НСИ
НСИ: В края на 2020 г. земеделските стоки поскъпват с цели 20,9 процента спрямо година по-рано

sinor

Ковид годината приключва с огромен скок от близо 20 процента в цените на растителната селскостопанска продукция, което се дължи основно на тежките климатични условия и сушата. Последните данни на Националния статистически институт показват, че индексът на цените на продукцията от растениевъдството през последните три месеца на миналата година се увеличава с 19,9%, а индексът на производител се повишава с 15,8% спрямо същото тримесечие на 2019 година. При животновъдството обаче нещата са страшни, защото индексът на цените в животновъдството е спаднал с 5,3%.

Ако се сравнят 2020 и 2019 година като цяло, цените на селскостопанската продукция отбелязват поскъпване със 17,5%, като в растениевъдството те се увеличават с 20,9%, а в животновъдството е регистриран лек спад от 0,4%. Ако се интересувате от отделните култури, то при зърнените култури цените са скочили в рамките на една година с 18%, при техническите култури - с 28,4%, при фуражните култури – с 6,4%, а при пресните зеленчуци - с 2,2%. Поскъпването при пресните плодове е с 4,1%.

Увеличение е отчетено в цените на меката пшеница - с 15.6%, маслодайния слънчоглед - с 33,1%, царевицата за зърно - с 23,1%. При зелето поскъпването е с 4,9%, при ябълките - с 14,8%, а при виненото грозде - с 21,7%.

Поевтиняване се отчита само при фасула - с 11,7%, краставиците - с 1%, и картофите - с 21,9%.

Спрямо същото тримесечие на 2019 г. цените на живите животни намаляват с 10% в резултат на спад на цените на свинете - с 19,8%, на птиците - с 2,2%, и на едрия рогат добитък – с 0,3%. Той обаче не може да бъде компенсиран от увеличението на цените на дребния рогат добитък - със 7,4%.

При продуктите от животновъдството е регистрирано намаление на цените с 0,2%, което е в резултат на по-ниските цени на кравето мляко - с 0.3%, биволското мляко - със 7,2%, и на кокошите яйца за консумация - с 3,6%. Увеличение е отчетено в цените на овчето мляко - с 1,3%, и козето мляко - с 3,7%.

Ако сравним само четвъртото тримесечие на 2020 г. спрямо това от 2019 г., то ръстът в цените на зърнените култури - с 19,3%, на техническите култури - с 31,2% и на фуражните култури - с 9,9%. По-ниски са цените на пресните зеленчуци - с 5,3%, и пресните плодове - с 3,1%. Увеличение е отчетено в цените на: меката пшеница - с 20.4%, царевицата за зърно - с 19.8%, маслодайния слънчоглед – с 36.4%, бялото главесто зеле - с 3.8%, и виненото грозде - с 20.8%. По-ниски са цените на: фасула - с 8.6%, краставиците - с 6.6%, пипера - с 8.1%, и картофите - с 26.2%.

В животновъдството през четвъртото тримесечие на 2020 г. спрямо 2019 г. цените на живите животни се понижават с 2,7%. Регистриран е спад в цените на свинете - с 5,8%, козите - с 3,4%, и на кокошките носачки - с 9,6%. Увеличение има в цените на едрия рогат добитък - с 2.5%, и овцете - с 2.4%. Цените на продуктите от животновъдството отбелязват ръст от 2.0%, което е в резултат на увеличението на цените на кравето мляко - с 2.2%, овчето мляко - с 8.9%, и на козето мляко - със 7.9%. Намаление е отчетено в цените на кокошите яйца за консумация - с 2.6%.

По отношение на индексът на цените на продуктите и услугите за текущо потребление в селското стопанство за четвъртото тримесечие на 2020 г., ще се види, че той е по-нисък с 4,5% спрямо същото тримесечие на предходната година и с 3.8% спрямо 2019 година.

През четвъртото тримесечие на 2020 г. спрямо съответното тримесечие на 2019 г. поевтиняване е отчетено на посевния и посадъчния материал - с 3,5%, електроенергията и горивата - с 16,1%, и на минералните торове - с 9,7%, което не може да бъде компенсирано от повишението в цените на продуктите за растителна защита - с 0,6%, ветеринарномедицинските продукти - с 2.0%, и фуражите - с 3,9%.

Цената на производител в селското стопанство е цената, която земеделското стопанство получава за продадените от него селскостопански продукти/живи животни. Тя се отчита на първия пазарен етап от движението на стоките - „цена от производителя за пазара“. Цената на производител не включва получените от стопанството субсидии върху селскостопанските продукти/животни, транспортните разходи и данъците. ДДС също се изключва при формирането на цената.

НСИ: В края на 2020 г. земеделските стоки поскъпват с цели 20,9 процента спрямо година по-рано
9774
 

Последни материали
Виж
Всички вече залагат надеждите си само на слънчогледа
Унгарските пчелари не успяха да съберат почти никакъв акациев мед
В традиционната специализирана операция при прибирането на реколтата
Полиция и жандармерия ще пазят малкото оцелели череши в Кюстендилско
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Първоначалните добиви са добри, но за пролетните култури не достига влага
Жътвата на пшеницата в Монтанско беше открита с ритуал край Вълчедръм
Седмичен обзор на ССБ - пшеница се продаде в голямо количество
Подхранване на доматите по време на цъфтеж и плододаване
Свързани материали
Виж
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Движение в цените на храните - НСИ
Нула процента инфлация за май, годишната – 3,7 на сто
Евростат
Мляко, яйца и зърно са с най-голямо поскъпване в ЕС през първото тримесечие на 2025
Цената се повиши леко спрямо частната сделка от тази седмица
Южна Корея закупи на търг още почти 270 000 тона фуражна царевица
През юни при зърното са повишени, при слънчогледа и маслото – надолу
Украйна промени минималните цени за износ на земеделските култури
Иран обяви търг за внос на по 120 000 тона царевица, ечемик и соев шрот
Южнокорейски мелници купиха на частно 68 000 тона фуражна царевица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини