Начало » Пазари » Зърно

ЕК повиши прогнозата за износа на пшеница от ЕС с 2 милиона тона

Вносът на царевица е оценен на нивото от миналия сезон въпреки слабата реколта
Синор.БГ / 07.02.2021 г.
ЕК повиши прогнозата за износа на пшеница от ЕС с 2 милиона тона

Експерти на Европейската комисия преразгледаха прогнозата за износа на пшеница от държавите-членки на Европейския съюз през настоящия селскостопански сезон, приключващ на 30 юни, като я увеличиха с 2 млн. тона спрямо досегашната до 26 млн. тона, става ясно от съобщение на изпълнителния орган на общността. Дори при това увеличение обаче изнесената пшеница от ЕС ще остане с 29% под реализирания през миналия сезон.

Оценката за реколтата от пшеница в ЕС през сезона бе повишена със скромните 300 хил. тона до 116,4 млн. тона, докато през миналия сезон тя бе 131 млн. тона. Експертите са повишили предвиждането си за вътрешното потребление на зърнената култура в ЕС с нови 300 хил. тона до 93 млн. тона, но и при това положение то ще остане с 4% под потреблението от миналия сезон.

След всички тези корекции оценката за крайните запаси от пшеница в ЕС е завишена с 600 хил. тона до 9,9 млн. тона, като по този начин те ще се увеличат с 2% спрямо нивото им в края на миналия сезон.

Експертите на ЕК направиха промени и в очакванията за баланса на царевицата в ЕС, като оценката за реколтата е повишена минимално със 100 хил. тона спрямо тази от миналия месец до 62,6 млн. тона. Спрямо миналия сезон обаче реколтата е с 21% по-слаба.

Прогнозата за потреблението е увеличена с 500 хил. тона спрямо направената през миналия месец до 82,8 млн. тона и ако се оправдае, то ще намалее само с 2% от миналия сезон.

Предвиждането за вноса на царевица в ЕС е намалено с 500 хил. тона до 18,5 млн. тона, колкото са внесени и през миналия сезон.

Колкото до крайните запаси, експертите на ЕК вече очакват те да намалеят с 19% спрямо миналия сезон до 18 млн. тона, като са понижили прогнозата си отпреди месец с 500 хил. тона.

ЕК повиши прогнозата за износа на пшеница от ЕС с 2 милиона тона
11340
 

Последни материали
Виж
Позиция
БКПЗ с остро недоволство от подмяната на законопроекта за защита на овощари и градинари
Съвети
Срокове за сеитба на пипера за разсад – точната формула за успех
Данни от националната конференция
Биопроизводителите у нас скочиха с 30% за три години – България изпревари Швейцария
Агрометеорологична прогноза за периода 20-26 февруари 2026 година
Есенниците подновяват вегетацията, прекалената влага спъва обработките
След назначението на служебния министър на земеделието
Христанов: Спираме рекета на БАБХ върху бизнеса
Проектът на Тахов остана да виси
Депутатите единодушни: Оперираният законопроект за подпомагане мина в комисията
Свързани материали
Виж
Услугата е на приемлива цена
Нова услуга за фермерите: ИЗК Марица започва изследване и за бактериални и гъбни болести
Темпото на ръст при свинското се забавя при спад от 6 на сто при говеждото
Производството на месо в Германия намаля слабо през миналата година
Надхвърляйки значително показателите от 2024-та и 2025-та година
Есенниците във Франция са в най-доброто си състояние от 3 години
Сърбия поиска консултации с Европейската комисия по кризата с млякото
Искат търговците да лобират за премахването му
Ирландски фермери излизат на протест пред супермаркети заради данъка върху наследството
Полезни съвети
Пикиране и пресаждане на разсада – защо и кога
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини