Начало » Пазари » Зърно

Русия не планира отказ от таксата върху износа на пшеница и след 30 юни

Очертават се такси и при износа на царевица и слънчоглед от март
Синор.БГ / 16.01.2021 г.
Русия не планира отказ от таксата върху износа на пшеница и след 30 юни

Таксата върху износа на пшеница от Руската федерация няма да бъде премахната след 30 юни тази година, като не се планира и нейното зануляване, става ясно от писма но министерството на селското стопанство на Русия до националния Съюз на износителите на зърно, цитирано от агенция „Интерфакс”. Председателят на съюз Едуард Зернин пък потвърди, че писмото е получено в отговор на официално запитване от страна на организацията, включително за стойността на ставката за износ на пшеница след изтичането на срока на действие на утвърдената такса за периода 15 февруари – 30 юни от 25 евро за тон. „Разбираме, че мерките за ограничаване на износа имат системен характер. Това ще ни помогне при планирането на операциите по износа през новия сезон”, обяви той, визирайки новия селскостопански сезон, започващ на 1 юли.

Ценова експлозия на зърнените пазари в Европа и САЩ

Зернин уточни, че въпросът за правилата за износа на зърно след 1 юли 2021 г. е възникнал поради това, че таксата върху износа на пшеница, утвърдена с постановление на правителството на Русия от 30 август 2013 г., не е отменяна официално, а срокът на действие на нулевата стойност на ставката изтича на 1 юли 2021 г. От 1 октомври 2015 г. стойността на таксата се определяше с формула – 50% от митническата стойност минус 6500 рубли, но не по-малко от 10 000 рубли за тон. От 23 септември 2016 г. таксата бе занулена до 1 юли 2018 г., а впоследствие срокът на действие на нулевата ставка бе удължаван два пъти – първоначално до 1 юли 2019 г., а след това – до 1 юли 2021 г. От 15 февруари до 30 юни тази година обаче тя бе определена на 25 евро за тон.

Междувременно министерството предлага от 15 март таксата да бъде увеличена на 45 евро и да се въведе такава и върху износа на царевица в размер на 25 евро за тон, както и за ечемика от 10 евро за тон. От ведомството изрично уточниха, че между 15 февруари и 15 март таксата ще остане 25 евро за пшеницата и 0 заа царевицата и ечемика.

Източници на „Интерфакс”, пожелали изрично да не бъдат упоменавани, твърдят, че руското правителство обсъжда възможност за повишаване на таксата за пшеницата и до 70 евро за тон между 1 февруари и 31 март, а тя да остане 25 евро за тон между 1 април и 30 юни. Вчера митническата подкомисия в министерството на икономическото развитие на Русия пък прие такса до 50 евро за тон при пшеницата от 1 март, а от 15 март – 25 евро за царевицата и 10 евро за ечемика. Остава да се види какво ще е окончателното решение на руското правителство по въпроса с таксите. 

Русия не планира отказ от таксата върху износа на пшеница и след 30 юни
12493
 

Последни материали
Виж
Въпреки това закупеното количество е с 50 на сто над планираното
Фуражната царевица поскъпна значително на търга в Иран
Мнението на бранша
Ваксинацията на овцете ще фалира и фермери, и преработватели, алармират бизнесмени
Предвидени са предпазни клаузи
ЕС премахва митата за сливи, грозде и още 5 храни от Молдова
Допълват Закона за здравето
БАБХ ще поддържа списък на хранителните фирми, които работят с райски газ
Помощта е 16 лв. за животно
Компенсират овцевъдите в 4 области със затворени заради шарката стада
Тема с продължение трета част
Екосхемите с най-голям ръст през 2024: зелено торене и намалени пестициди
Свързани материали
Виж
Закупени са и над 600 000 тона пшеница от Черноморския регион и Франция
България е сред доставчиците на над 74 000 тона растителни масла за Египет
Тройно по-високите руски мита подкрепиха пазара на пшеницата в ЕС
От началото на настоящия селскостопански сезон до 12 септември
Пшеницата остава основната култура в износа на зърно от Украйна
Вече са на минус 11 долара
Цената на руската пшеница се срина до юлското дъно
Добрата реколта от зърно в общността се отрази по същия начин на вноса
Износът на мека пшеница от ЕС се срина почти наполовина през юли и август
Безапелационният победител Bunge ще достави планираните 125 000 тона
Меката пшеница поевтиня на международния търг за внос в Тунис
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини