Начало » Новини » Света
04.12.2020 г.

Цените на храните в света изкачиха близо шестгодишен връх

При продължаващото рязко поскъпване на растителните масла
Цените на храните в света изкачиха близо шестгодишен връх

Цените на храните в света достигнаха близо 6-годишен връх през ноември, след като растителните масла продължиха да поскъпват стремително на фона на спада на запасите от маслодайни култури в света, съобщи електронното издание ZOL. Индексът на цените на храните, изчисляван от експерти на Организацията за земеделие и прехрана и отразяващ месечните промени в борсовите котировки на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се повиши с 3,9% през ноември спрямо октомври до 105 пункта. Това е най-резкият месечен ръст на индекса от юли 2012 г. насам, като той достигна най-високото си ниво от декември 2014 г. Всички подгрупи на индекса регистрираха повишаване на цените през ноември.

Подиндексът за зърнените култури през ноември е нараснал с 2,5% спрямо октомври до 114,4 пункта и вече е с цели 19,9% над показателя за октомври 2019 г. Това е пети пореден месец на повишаване на подиндекса. Пшеницата поскъпна заради прогнозирания спад в износа и влошаването на перспективите пред реколтата в Аржентина, а цената на царевицата продължи да се повишава благодарение на активните покупки от Китай и продължаващото понижаване на оценките за тазгодишното производство в големи износители като САЩ и Украйна. Колкото до фуражните култури, стабилното търсене подкрепи цените на ечемика и соргото. Без промяна останаха цените на ориза на международните пазари през ноември, след като ограниченото предлагане и колебанията на валутните курсове в някои от големите износители от Югоизточна Азия компенсираха слабото търсене.

През миналия месец подиндексът зарастителните масла е скочил с 14,5% спрямо октомври до 121,9 пункта, достигайки най-високата си стойност от март 2014 г. Резкият скок е отдаден на поскъпването на палмовото масло за шести пореден месец вследствие на увеличаването на цената на петрола, повлякло след себе си и останалите продукти от групата. Котировките на палмовото масло се повишиха и заради по-ниското от обичайното ниво на производство при запазване на активното търсене в световен мащаб. Соевото масло е поскъпнало заради свиването на предлагането от Южна Америка и нарасналия внос, най-вече в Индия. Цените на рапичното масло и слънчогледовото олио нараснаха на фона на ограниченото предлагане.

При млечните продукти подиндексът през ноември се повиши с 0,9% спрямо предходния месец до 105,3 пункта и се приближи до най-високата си стойност от 18 месеца. Повишаването се дължи на поскъпването на маслото и сирената вследствие на устойчивото търсене за внос и увеличаването на продадените количества на дребно в Европа през периода на сезонно свиване на производството на мляко тук. Цените на обезмасленото сухо мляко обаче се понижиха след 6 месеца на непрекъснат ръст заради забавянето на темпото на покупки от Азия и най-вече от Китай, както и вследствие на нарасналото предлагане в световен мащаб. Колкото до пълномасленото сухо мляко, въпреки нарасналото търсене на пазарите в Близкия Изток и Северна Африка то поевтиня заради свиването на покупките от Китай.

Подиндексът за цените на месните продукти през миналия месец се повиши също с 0,9% спрямо октомври, но до 91,9 пункта. Това е първото увеличаване на стойността на подиндекса от януари насам и той остава с 13,7% под показателя за ноември 2019 г. Говеждото и агнешкото поскъпнаха в световен мащаб след 4 месеца на непрекъснат спад на цените заради силното търсене от Китай и ограниченото предлагане от Океания. Цените на свинското показаха известно възстановяване заради активните покупки от Китай и намалялото поголовие в Бразилия, докато на големите пазари в Азия продължава да действа забраната за внос от Германия и Полша заради случаите на АЧС там. Птичето месо обаче поевтиня заради нарасналите доставки от водещите страни-производителки в условията на намаляване на търсенето за внос.

При захарта поиднедксът нарасна с 3,3% спрямо октомври до 87,5 пункта, като повишаването му продължава втори месец поред. Котировките през ноември отчетоха ръст благодарение на появата на нови данни, потвърждаващи прогнозите за свиване на производството в световен мащаб през селскостопанския сезон 2020-2021 г., свързани с влошените перспективи за реколтата в Европейския съюз, Тайланд и Русия вследствие на неблагоприятните метеорологични условия. За повишаването на цените съдействаха и последиците от урагана, нанесъл щети на плантациите със захарна тръстика и на инфраструктурата в Никарагуа, Хондурас и Гватемала.

Цените на храните в света изкачиха близо шестгодишен връх
9519
 

Последни материали
Виж
След днешната среща в Брюксел
Проданов: ЕК ни предлага със 100 млрд. евро по-малък бюджет и силно орязани тавани на плащанията
Общините ще дезинфекцират пътищата
Шарката по овцете превзе нови ферми в Пловдивско
Контролът обхваща всичките над 62 хил. заявления
Започнаха кръстосани проверки на над 1 милион парцели
Парламентът одобри сливането му с икономическото и екологическото
Украйна остана без селскостопанско министерство
Веригите трябва да изпращат цените си през 14 дни
Законопроектът на БСП за спекулата грубо се сборва с проекта на Тахов
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Свързани материали
Виж
Картофите са поевтинели с 15,6%
4,4 на сто е годишната инфлация, цената на зелето се е срутила през юни
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини