Начало » Новини » Света

ЕС цели да възстанови плодородието на 75 на сто от селскостопанските земи

До 2030 година
Синор.БГ / 26.09.2020 г.
ЕС цели да възстанови плодородието на 75 на сто от селскостопанските земи

Европейският съюз е подготвил план за възстановяване на плодородието на селскостопанските земи, който ще бъде осъществен в рамките на програмата на общността за финансиране на изследванията и иновациите Horizon Europe, съобщи „Евронюз”. Планът е разделен на 5 части, като реализацията му се предвижда да започне още от догодина.

Между 60% и 70% от европейските почви не са в добро състояние в момента от гледна точка на наличието на органични вещества и минерали, необходими за формиране на хранителни вещества за растенията и микроорганизмите. В тази връзка в рамките на концепцията „Състояние на почвите и подхранване” е поставена цел до 2030 г. да бъдат възстановено напълно плодородието на 75% от селскостопанските земи.

„Това се прави, за да бъде спряно отмиването на почвата, да прекратим замърсяването ѝ, да подобрим състоянието ѝ. Освен това е важно да опазим водата и хората, живеещи в градовете, да дадат своя принос за биоразнообразието, селското стопанство, производството на хранителни продукти и горското стопанство”, заяви ръководителят на проекта за възстановяване на почвите Сеес Веерман.

Пример за подобен подход е проектът за управление на почвите Best4Soil, който съчетава в себеси природата и науката. От Best4Soil признават, че почвите са необходими за всички процеси, поддържащи живота на планетата. „Задачата на селското стопанство е да бъде нахранен светът е увеличаващото се население, а, както виждаме в много райони на света, качеството на почвите се влошава заради тежката техника и интензивните производствени системи”, посочва координаторът на проета Харм Бринкс.

ЕС цели да възстанови плодородието на 75 на сто от селскостопанските земи
11092
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 6-13 февруари 2026 година
Преовлажнената почва отлага почвообработките и подхранването на есенниците
Близо 50% от капитал на фонда идва от фермерите
НАЗ настоява в управлението на Взаимоспомагателния фонд да участват и браншовици
Започна дванадесетия Международен форум за животновъдство във Варшава
БАБХ
Родните фермери намалиха антибиотиците при животните със 7% за пет години
Кампания 2026 без електонен подпис
Георги Тахов: ББР ще гарантира до 80% банковите кредити за земеделски инвестиции
Какво реши аграрната комисия
Парламентът даде зелена светлина на промени в Закона за подпомагане на земеделците
Свързани материали
Виж
Милиони приходи за МЗХ
Държавата продава земя в Русенско за над 525 хил. евро
Актуално
Средните ренти в Добричко за 2026 г.: от 23 до 33 евро на декар
В ЕС нивите струват 15 224 евро/ха, у нас 8 679
Евростат: България е с евтина земеделска земя и със скъп наем
Той не е в хармония с природата, казват те
Японци даряват земята си на екофонд, за да спрат строежа на мегасоларен парк
Решения на МС
Пловдив получава 58,6 дка държавна земя за нов общински разсадник
Акт за категория на земя от 15 лв. на 25 евро
Някои услуги за земеделието поскъпнаха драстично с въвеждане на еврото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини