Начало » Пазари » Зърно
30.06.2020 г.

Ценовата конюнктура на пазара на пшеница в началото на новия сезон

Игор Валентович
Ценовата конюнктура на пазара на пшеница в началото на новия сезон

В края на маркетинговата 2019/20 г. тенденцията към понижение на цените на пшеницата на пазарите от двете страни на Атлантика се задълбочи. В последния си месечен доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс, оповестен в края на миналата седмица анализаторите от Международния съвет по зърното (IGC) акцентират най-вече върху превишаване на производството на пшеница (768 млн.т) над потреблението (751 млн.т) през 2020/21 г. в световен мащаб, което предполага „изобилно предлагане на пшеница на международните пазари. Междувременно, според данните на Международния валутен фонд коронавирусната зараза е причинила повече вреда на световната икономика, отколкото се смяташе досега. Водещите финансови експерти вече говорят за спад в световната икономика, причинен от коронавирусната зараза от 4,9% в сравнение с 3% очаквани в края на април. Прави впечатление, че прогнозата на МВФ за страните от еврозоната е влошена от 7,5% на 10,2%.

Новата маркетингова 2020/21 година за пшеницата в Европа започва на 1 юли и естествено повечето търговски коментари в ЕС и най-вече в черноморския регион са посветени на въпроса при каква ценова конюнктура стартира новия сезон.

През последните няколко седмици цените на мелничарската пшеница на борсата в Париж (Euronext) се плъзгаха в низходяща посока. При закриване на борсата на 29 юни 2020 г. септемврийски контракт пшеница се търгуваше по около EUR179/т, което съвпада със стойностите от същия период на 2019 г. Експортните котировки на френската пшеница нова реколта 11,5-12,5% протеин (FCW A2 / Blé FOB Rouen Supérieur ) за товарене през юли-август в момента също се колебаят около миналогодишните стойности EUR 178-180/т ($201-203) FOB Руан.

Каква е ситуацията в нашия регион? Reuters цитира данните на аналитичния център на най-големия руски превозвач АД Русагротранс, според които, през седмицата от 18 до 25 юни експортните цени на руската пшеница от новата реколта (12,5% протеин) спаднаха с 3,5 долара на тон, до $198/т FOB за товарене през юли. Мониторингът на Института за конюнктура на аграрните пазари (IKAR- Москва) и SovEkon показва спад на цените за същото качество пшеница за товарене през август с 1,5-2 долара в рамките на седмичния период – до 197-201,5/т

Първите данни за жътвата сочат средни добиви от 348 килограма от декар при ечемика

Според Русагротранс година по-рано същото качество зърно се предлагаше за износ при средна цена от 192 долара за тон. Нашата статистика обаче показва, че през този период експортните котировки на база FOB Новоросийск са били дори по-високи и се покриват със сегашните ценови нива ($196-198/т ).

Руските експерти отбелязват, че цените на руската пшеница в края на текущия сезон паднаха вследствие на подобрените прогнози за новата реколта и понижението на международните котировки.

От 1 юли 2019 г. до 26 юни 2020 г., тоест в рамките на практически завършилия маркетингов сезон 2019/20 г., Русия натовари за износ общо 35,7 милиона тона зърнени храни (с 15% по-малко от същия период на 2018/19 г.), в това число 30,4 млн. тона пшеница , с 12% по-малко спрямо предходния сезон. SovEcon информира, че „износът практически се е спрял преди пристигането на новата реколта”.

Експортните цени на украинската пшеница 12,5”% протеини се припокриват с руските котировки, като в същото време украинска пшеница 11,5% протеин се предлага за износа по $195/т FOB Одесса, а фуражна пшеница се котира по $186/т FOB.

Трябва да отбележим, че през последните дни в европейските търговски среди започнаха да се чуват мнения, че пазарът на пшеница в Евросъюза е вече силно „надпродаден” и ситуацията в момента не отговаря на влошените балансови показатели в Западна Европа. В края на миналата седмица Европейската комисия редуцира оценката си за добива от мека пшеница в ЕС през 2020/21 г. с 4,3 млн.т, в сравнение с майската прогноза - до 117,2 млн.т, а това е с 13,7 млн.т по-малко спрямо текущия сезон (130,9 млн).

Игор Валентович

Ценовата конюнктура на пазара на пшеница в началото на новия сезон
18521
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 11-17 юли 2025 година
Наднормени температури ще налагат подходящ поливен режим за културите
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
ПВУ
Социалните услуги в общините получават електрически автомобили
За запазване на бюджета на ОСП
На 16 юли в Брюксел се организира Символичен поход на фермерите
Миризливки – кафяви и опасни за всички култури от семейство Тиквови
Свързани материали
Виж
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
Това ще доведе до ръст на вноса в пъти спрямо миналия сезон
САЩ очакват силен спад на реколтите от пшеница и ечемик в Турция
Засята е и повече твърда пшеница за сметка на меката, рапицата и соята
Фермерите в САЩ разшириха площите с царевица и слънчоглед
Между 10 и 100 тона от семейни ферми през стоковата борса в Нови Сад
Сръбският държавен резерв изкупува пшеница за 230 долара за тон с ДДС
Сушата обаче влошава състоянието на царевица точно преди опрашването
Жътвата на пшеницата и ечемика във Франция върви изпреварващо
Мнението на бранша
Лоши добиви и качество на хлебното зърно в Айтоско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини