Начало » Важно за фермера » Животновъдство

В ход е оценка на рибарски проекти по извънредното финансиране

ПМДР
Синор.БГ / 28.06.2020 г.
В ход е оценка на рибарски проекти по извънредното финансиране

Снимка: Министерство на земеделието

 Първите проекти по трите извънредни мерки от Програмата за морско дело и рибарство - ПМДР (2014-2020 г.), с които ще се компенсират щетите от коронавируса, вече са в процес на оценка, въпреки че приемът не е приключил. Това е заявила заместник-министърът на земеделието Лозана Василева пред журналисти по повод Международния ден на рибарите и риболова, който беше отбелязан във Варна.

Обикновено работата на оценителната комисия започва след приключване приема на всички заявления. Новият подход се прилага за първи път, тъй като целта е максимално бързо извършване на плащанията към рибарските общности и преработвателите.

До момента по извънредните мерки за подкрепа на сектор „Рибарство и аквакултури“ са подадени 147 заявления, като крайният срок за подаване на проектни предложения е 3 юли 2020 г. Общият размер, на финансовата подкрепа за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19, е 17 млн. лева.

Заместник-министърът подчерта, че  след откриване на приемите управляващият орган на програмата е провел онлайн срещи и обучения, които да улеснят потенциалните бенефициенти в процеса на кандидатстване. “Наблюдаваме активност от страна на рибарите. Надяваме се, че тези средства ще достигнат до най-нуждаещите се, засегнати от кризата”, каза тя.

Василева припомни, че България е първата страна от ЕС, която получи нотификация за одобрение на изменението на програмата, свързано с извънредните мерки за подкрепа на сектора. По думите й, към момента останалите страни-членки взаимстват опит от нас.

По време на събитието, зам. министърът посети и кораба “Лефер”. Собствениците на обекта имат реализиран проект по мярка 1.7 „Добавена стойност, качество на продуктите и използване на нежелания улов“ от ПМДР 2014 – 2020. Общият размер на инвестицията е на стойност е 393 618 лв., а финансовата помощ от Програмата е 196 809 лв.

В рамките на Международния ден посетителите имаха възможност да разгледат акостиралата флотилия от рибарски кораби, да се срещнат с екипажите им, както и да научат повече за риболова и рибите в Черно море. Целта на събитието е да провокира интерес към родния морски риболов. Представена бе и фотоизложба, под надслов: „Навътре: Среща отблизо с Черноморския риболов“.

В ход е оценка на рибарски проекти по извънредното финансиране
12712
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 10-16 октомври 2025 година
Прекомерната влага в почвата ще забави предсеитбената подготовка
Контра НАЗ и НОКА
30 браншови организации подкрепиха с декларация земеделския министър
Европарламентът иска постоянен контрол при вноса
Какво ядем? БАБХ прави само 150 проби за пестициди в храните при границите ни
Червеният пипер с инсектицида е изтеглен незабавно от пазара на ЕС
Хърватия откри високо ниво на метомил във вносни македонски чушки
В рамките на споразумението между двете страни за внос на 700 000 тона годишно
Бангладеш закупи скъпо 220 000 тона пшеница от САЩ
На 17 и 18 октомври до с. Мечкарево
Шоу с коне, фермерски базар и елитни породи ще съберат хиляди в Сливен
Свързани материали
Виж
Отличници
Близо половината от бюджета на рибарската програма ще се договори до края на годината
Програмата е одобрена през 2023 г.
Първи плащания от 1,5 млн. лева по рибарската програма до 2027 г.
Субсидии
Рибарският бизнес получи над 1,3 млн. лева компенсации по ПМДР 2014-202
ДФЗ
Рибарският бизнес и общините получиха 4,1 млн. лева по европрограмата
Консултативен съвет по рибни продукти и аквакултури
Първият прием за инвестиции в рибни стопанства и предприятия е с бюджет от 36 млн. лв.
Екшън планът срещу загубата на средства
Платени са още 1,7 млн. лева за проекти на рибарските общности
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини