Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.06.2020 г.

Не прекалявайте с торенето - създава проблеми!

Съвети към градинаря
Не прекалявайте с торенето - създава проблеми!

sinor

Прехранването на растенията с торове е не рядко срещан проблем. Най-често се получава при есенно или пролетно внасяне на пресен оборски тор, а по-късно се подхранва с амониев нитрат или карбамид. Тогава растенията бързо избуяват на вегетативна маса, а плодове почти няма. Ето как трябва да действате за отстраняване на проблема.

Признаците при прекаляване с торенето са различни – няма цветове, цъфтят, но цветовете са стерилни, често боледуват, прекомерно разрастване на листната маса и др.

Когато цъфтят, но няма плодове

Ако краставиците цъфтят, но нямат завръзи, тогава проблемът е ясен – пресни семена или прекалено гъсто засаждане. Поливането с хладка вода, подхранване с комплексен тор (NPK) и прищипване върховете на основното стъбло ще реши проблема. Преторяването с азот за краставиците не е опасно,  но за останалите зеленчуци и ягодоплодни култури азотните излишъци водят до прекомерно разрастване на вегетативната маса, а често залагат и множество цветове, но те са стерилни.

За добро развитие и оптимално количество цветове и завръзи е достатъчно при засаждането 1 супена лъжица амониева селитра или карбамид да се разтворят в 10 л вода и да се разпредели равномерно на 8-10 растения.

Дървени стърготини за тези, които растат на листна маса

Не трябва да се внася оборски тор на домати, пипер, патладжан, ягоди, а още по-малко неугнил. Преторяването с азот при тези растения може да се отстрани ако се внесат 3-5 кг на 10 квадратни метра дървени стърготини или слама. Почвените микроорганизми започват да разлагат фибрите, съдържащи се в тях, като за целта усвояват голямо количество азот.

За балансиране на подхранването е необходимо да се добавят 30-60 г суперфосфат на 1 квадратен метър. За ускоряване на действието му е желателно да се накисне във вода за няколко часа. Тази суспензия (суперфосфатът не се разтваря във вода) трябва да се разбърква и разпределя равномерно на растенията.

Предпазване на растенията от болести

Преторените растения имат нежни и крехки тъкани и са лесно податливи на болести. Желателно е такива култури един път на 10-на дни да се обработват с препарати против гъбични патогени (Ридомил, Купросат, Хорус и др.). Третирането се прекратява 20-на дни преди узряване на реколтата.

Използването на азотни торове за подхранване, особено през втората половина на вегетацията е нежелателно. Мощният растеж и красив външен вид не са показател за добро здраве накултурите, а преторяването с азотни съединения нанася сериозна вреда върху качеството и количеството на реколтата.

Дървесната пепел също може да бъде твърде много

Сложно е да се поправи предозирането при подхранване с калиев перманганат и борна киселина. Използването им е много полезно за растенията, но в рамките на разумното. Напълно достатъчни са 2-3 третирания за един сезон. Предозирането им е не по-малко вредно от недостига.

Ако са прилагани по-често и в по-големи количества от 3 г калиев перманганат и 10 г борна киселина на 10 л вода, то тогава се налага с повече поливки да се отмият от повърхностните слоеве на почвата.

Преторяване с дървесна пепел също е възможно. Показател за това е червеникавият цвят на листата. Отстраняването е възможно само с обилно поливане.

Не прекалявайте с торенето - създава проблеми!
36519
 

Последни материали
Виж
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Приемът ще бъде отворен до 4 юли
Отворен е втори прием по интервенцията за инвестиции в общинска инфраструктура
ДФЗ
Преведени са над 14,2 млн. лв. на 5 915 малки фермери
Украйна и страните от ЕС са основни потърпевши от свиването на вноса в Поднебесната
Износът на зърно от България за Китай секна през март
Новости
Първа реколта от ягоди в горски разсадник „Орловец“
Грешки при пресаждане на краставиците намаляват добива
Свързани материали
Виж
Практика
Често срещаните причини за издължаване на разсада
Пролетно подхранване на растенията в градината
Оборският тор също може да крие опасности
Практика
Обгогатяване на почвата в оранжерията през есента
Полезно и практично
По листата на краставиците може да определите дефицита от хранителни вещества
Съвети за градинря
Причини за опадане на завръзите на краставиците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини