Начало » Новини » Коментари
08.05.2020 г.

За трета година розоберът започва с протести

Свръхпроизводство в действие
За трета година розоберът започва с протести

Розов цвят Снимка: Архив

От 2018 година досега, месец преди сезона на розобера, фермерите от Карловско се вдигат на протест заради ниските изкупни цени, предхождащи кампанията. От вчера сме свидетели на поредното бунтарство в Долината на розите, което обаче по никакъв начин не изненадва хората от бранша. Защото през последните 7-8 години производителите на розово и лавандулово масло неколкократно предупреждаваха за опасността от свръхпроизводство, предизвикано от масовото засаждане на нови градини с маслодайна роза.

По този повод преди три години дипломатично трябваше да се намеси и френският посланик, в резултат на което администрацията изключително скоростнно трябваше да изработи Закона за розата, така че да се сложи ред в този традиционен за страната отрасъл. Проблемът е, че този норматив закъсня, затова и тази година браншът отново е изправен пред дилемата дали да бере розите, или да изкоренява градините си.

Тази година, на фона на току-що вдигнатата карантина, наложена заради коронавируса COVID-19 от 13 март, няколко телевизии се принудиха да отрязят протестите на розопроизводителите. Без обаче да засегнат дълбоката същност на проблема, а именно, че от няколко години българското розово и лавандулово масло се конкурира само със себе си на международните пазари, в резултат на което през последните две години продукцията залежава в складовете. Естествен резултат от свръхпроизводството, което натиска цените на крайната продукция, а това от само себе си повлича надолу и останалите цени по веригата.

До 2017 г. годишно страната ни обираше по около 8 хил. т цвят, но с новите градини това се промени и трета година реколтата се движи между 14 и 16 хиляди. Изключение беше 2019 г., когато заради дъждовете качествените рози бяха малко, което се отрази и върху добитото розово масло. Заради свръхпроизводството на рози през 2018 г., когато за първи път имаше срив в цените и доходите на стопаните се сринаха, за първи път държавата се наложи да даде помощ де минимис за сектора.

Затова и тази година розоварните ще бъдат изключително внимателни при изкупуването на розов цвят, посочиха хора от бранша. По предварителни данни цените за килограм розов цвят ще се движат около 2,10 лв., което по никакъв начин не покрива себестойността за производство на фермерите. Самите те са притиснати и от берачите, които на места искат по 1 лев надница за обран килограм цвят.

По този повод пред Нова телевизия шефът на отдел „Растениевъдство” в министерството на земеделието Петър Кировски успокои, че проблемът е обсъждан, като има няколко варианта за обезщетения. След като кампанията премине, вероятно ще се отпускат компенсации за онези стопани, чиито доходи са пострадали най-много от дъмпинга при изкупуването на продукцията им.

За трета година розоберът започва с протести
14282
 

Последни материали
Виж
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини