Начало » Новини » Света

Украйна ограничава водата за напояване на културите

Толкова сух сезон в страната не е имало от 120 години
Синор.БГ / 26.04.2020 г.
Украйна ограничава водата за напояване на културите

Държавната агенция за водните ресурси на Украйна през тази година ще намали водоползването, обяви изпълняващия длъжността изпълнителен директор на ведомството Михаил Хорев в коментар за електронното издание Сегодня. „Всеки потребител на вода за напояване има разрешение за специално използване. В него има ограничение за отклоняваната вода. Просто казваме, че за известен период вашето ограничение ще бъде за още по-малко вода”, посочва Хорев.

През тази година броят на регионите в Украйна, в които влагата не достига, се увеличава стремително. Херсонска област например може да се превърне в пустиня – там фермерите вече пълнят напоителните системи не от реките, а от изкуствени водоеми, чиито запаси също намаляват. „През тази година зимата и есента при нас бяха много сухи, а сега през пролетта на практика няма никакви валежи. Само тук-там слаби дъждове ... Това е недостатъчно, за да се насити почвата, която и без това през зимата бе напълно изсушена”, обяснява началникът на басейновото управление за долния Днепър Игор Андриенко.

Такъв есенно-зимен сезон не е имало в Украйна през последните 120 години, твърдят експерти. Нивото на водата в Днепър спада стремително. Същото е положението и с реките Рос и Сула, с Шацките езера и езерото Свитяз, а кладенците също пресъхват. Специалистите пък вече прогнозират, че заради налагащото се намаляване на използваната вода за напояване няма да се стигне до поредната рекордна реколта.

Украйна ограничава водата за напояване на културите
10570
 

Последни материали
Виж
С благоприятно време, съвременни технологии и приспособе ни сортове
Австрия влезе в тройката на най-големите производители на соя в ЕС
Новите прогнози опровергават слуховете за измръзване на руската реколта
Все още е рано да залагаме на възходящ тренд предвид големите запаси от пшеница в световен мащаб
Черноморският фактор провокира ценовото рали на борсата в Чикаго
Проблемът е как ще се справи скъпото зърно с жестоката конкуренция
Индия разреши износа на 3 милиона тона пшеница и продукти от нея
След Турция и Йордания през тази седмица и Алжир през миналата
И Тунис се сдоби с планираните 50 000 тона скъп фуражен ечемик
Секторът призовава за протест
Кораби със слънчоглед от Аржентина взривиха зърнопроизводителите
Свързани материали
Виж
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Цените на слънчогледа в Украйна продължават да се покачват
Споменават се и сделки с френско зърно на близки ценови нива
В Украйна вървят слухове за поне 2 закупени партиди пшеница от Египет
Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват
Заради пренасочването на ЕС към евтиния аржентиски и собствения рапичен
Износът на слънчогледов шрот от Украйна спада въпреки скока на доставките за Китай
Полша настоява за по-силна защита срещу селскостопанските продукти от Украйна и по споразуменията за свободна търговия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини