Начало » Новини » Страната

Две нови огнища на Инфлуенца по птиците в област Пловдив

Синор.БГ / 25.02.2020 г.
Две нови огнища на Инфлуенца по птиците в област Пловдив

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира две нови огнища на Инфлуенца по птиците от щама H5N8 в животновъдни обекти в землищата на селата Трилистник и Пъдарско в област Пловдив. Във фермата в с. Трилистник се отглеждат 55 437 кокошки носачки, а в обекта в с. Пъдарско - 11 600 патици мюлари.

Издадени са заповеди на изпълнителния директор на БАБХ проф. д-р Паскал Желязков за обявяване и мерки за контрол на огнище на Инфлуенца А (грип) по птиците. Предстои умъртвяване по хуманен начин и обезвреждане на всички засегнати и контактни птици в животновъдния обект под официален надзор и по начин, недопускащ разпространяване на болестта, съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 1069/2009.

Откриха опасен щам на птичия грип във ферма с 40 000 пуйки в Полша

Около птицефермата в с. Трилистник са определени 3-километрова предпазна зона - общ. Марица – с. Трилистник и в общ. Раковски – землището на с. Стряма – Държавно ловно стопанство „Чекерица“; 10 км наблюдавана зона общ. Марица- с. Рогош, с. Скутаре, с. Маноле, с. Манолско Конаре, с. Ясно поле, с. Динк, с. Крислово, с. Калековец, с. Желязно и с. Войводиново, в общ. Раковски – гр. Раковски, с. Стряма и с. Шишманци и в общ. Садово – гр. Садово.

Около обекта в с. Пъдарско са определени 3-километрова зона - общ. Брезово – с. Пъдарско, с. Главатар и с. Борец и 10-километрова наблюдавана зона - общ. Калояново- с. Дълго поле, с. Ръжево Конаре, с. Сухозем, с. Бегово, с. Чернозем и с. Ръжево; в общ. Раковски – гр. Раковски, с. Стряма и с. Момино село; в общ. Брезово – с. Дрангово, с. Върбен, с. Стрелци и с. Отец Кирилово.

В и от зоните търговията и придвижването на домашни, диви и други птици, яйца за разплод, птиче месо, продукти от птиче месо и яйца за човешка консумация се извършва под официален контрол; забранява се организиране и провеждане на панаири, пазари и изложби за птици; забранява се разселване на птици за подновяване на дивечовия запас.

В страната е наложено привеждане в състояние на повишена епизоотична готовност по отношение на болестта Инфлуенца по птиците. Забранено е отглеждането на открито на домашни птици от всички видове и категории. Проведени бяха срещи с представители на индустрията на водоплаващите и кокошевите птици, провежда се информационна кампании за собствениците на домашни птици, ловците, ветеринарномедицинските специалисти за спазване на мерките за биосигурност, и за незабавно уведомяване на ветеринарен лекар или кмета при отклонение в здравословното състояние на отглежданите птици или при завишена смъртност.

На територията на Европа вече са нотифицирани 43 огнища при домашни птици: Полша – 27, Унгария – 4, Словакия  и България по 3 огнища, Румъния и Чехия по 2 огнища, в Украйна и Германия по 1 огнище. Засегнати са няколко вида птици (основно пуйки). Общ брой засегнатите птици над 950 хил. 2 огнища са нотифицирани при диви птици в Полша и Германия и 1 огнище при птици, отглеждани в плен - в зоопарк в Словакия.

Две нови огнища на Инфлуенца по птиците в област Пловдив
14098
 

Последни материали
Виж
Решения на МС
Правителството одобри специален режим без ДДС за малки фирми
Решения на Министерския съвет
Агенцията по горите получи държавен имот в София за служебни нужди
Форум, организиран от МТСП
Търговски вериги търсят българи от Германия, готови да се завърнат в Родината
БАБХ - проверки
Незабавна реакция след сигнал за животински кости на сметище край Нова Загора
По-малко разсадници, но повече дървета за паркове и улици в Германия
Допълнителни 470 милиона рубли (около 4,7 млн евро) за благоустрояване на селските домове в Русия
Свързани материали
Виж
БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките за биосигурност
Настъпи рисковия сезон за грип по птиците
Франция повишава нивото на риск от птичи грип след нови огнища
Птичи грип в община Раковски покоси 28 000 патици мюлари
Близо 40 хиляди кокошки носачки са засегнати от птичи грип в село Цалапица
Ограничения заради птичи грип в община Раковски
Инфлуенца по птиците
САЩ и Канада отмениха ембаргото за внос на птици и продукти от Франция
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини