Начало » Важно за фермера » Гори и екология
01.08.2019 г.

Наредба забранява да се топлите със стари мебели през зимата

Проект
Наредба забранява да се топлите със стари мебели през зимата

sinor

Министерството на земеделието е готово с проект за наредба, регламентираща изискванията, на които трябва отговаря дървесината, използвана за битово отопление. Ако досега през зимата сте се топлили със стари мебели и черчевета от прозорци, обработвани преди това с лак или боя, то с промените това ще бъде абсолютно забранено. Мотивът е, че с изгарянето на подобна дървесина атмосферата се замърсява от концентрациите на вредните изпарения.

Измененията предвиждат комплекс от изисквания, като най-важно от тях е да използва суха дървесина. Тя не трябва да е механично третирана с лепливи вещества, като бои, лакове, смоли и лепила, както и да не е претърпяла друга химическа обработка или да е свързана с  примеси, представляващи текстил, пластмаси, гуми или други вещества. Текстовете на проекта са съобразени с европейските директиви за по-чист въздух в Европа.

Проектът на нормативния акт е изготвен от междуведомствена група съвместно Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ), Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), Асоциация „Общински гори“, браншови и неправителствени организации.

Усилията на работната група са съобразени със специалния доклад на Европейската сметна палата и статистиката на Световната здравна организация, според които страната ни е на първо място по замърсяване на въздуха, а основните източници за това са  битовото отопление и автомобилният транспорт.

За първи път в наредба не са указани санкции за нейното неспазване. Изискванията за дървата за огрев ще се изпълняват от кметовете и другите представители на местната власт.

Наредба забранява да се топлите със стари мебели през зимата
11725
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
Не е бил издаден и превозен билет за транспортирането
Задържаха камион с близо 14 кубика незаконна дървесина в Смолянско
Заседание на парламентарната комисия
Финансовото състояние на горските предприятия и пазарът на дървесина във фокуса на депутатите
Задържаха 23 кубически метра едра дървесина заедно с трактора
През последните 72 часа на териториите на РДГ в Пловдив и София
Горски инспектори задържаха 2 автомобила с незаконна дървесина
В отворено писмо от Форест.БГ до земеделския министър
Бизнесът предупреждава за безпрецедентна криза при продажбата на дървесина
Извън границите на подотдел с редовно издадено позволително
Установиха незаконна сеч на дървесина в Русенско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини