Начало » Новини » Страната
22.03.2016 г.

Танева: Единственото възможно за млечния сектор на този етап е да отпуснем помощ по de minimis

Срещата във Велико Търново

Sinor.bg

Докато Европейската комисия не предложи конкретен пакет от защитни мерки за млечния сектор, България би могла да отпусне единствено държавна помощ по инструмента „de minimis”. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева преди днешната среща с животновъди и млекопреработватели, която се провежда във Велико Търново, предаде агенция „Фокус”. Министърът обясни, че страната има готовност за предоставянето на подобна помощ, като подробности се очаква да представи пред самите браншовици.

Танева допълни, че едва през юни Европейската комисия би могла да предложи конкретни мерки за регулиране на пазара. По време на заседанието в Брюксел са били анонсирани определени посоки за подкрепа.

Една от мерките, които е била обсъждана, е отпадането на руското ембарго и полагането на усилия за дипломатически разговори в тази насока.

„Това, което ЕК анонсира на заседаниетно на 14 март, подлежи на дебат юни месец и ако се вземат решения, съответните регламенти ще подлежат на изменение. Тост това е решение, което не може да стартира веднага, но ние разбира се като страна и държава имаме право да дадем държавна помощ”, посочи Десислава Танева.

По отношение на сегашното състояние на пазара в страната Танева коментира, че излизането от кризата е възможно само при решаване на проблемите в Европа.

За пореден път министърът обясни, че България не е сред най-засегните от спада в цените държави, като други 13 членки били по-зле от нас.

Проблемът е, че другите 13 държави не унищожиха за последните 15 години малкия и среден бизнес в животновъдството, както се случи в България. И затова днес с национални и европейски средства защитават точно този бизнес, който крепи техните икономики. 

Танева: Единственото възможно за млечния сектор на този етап е да отпуснем помощ по de minimis
10532
 

Последни материали
Виж
Обилните пролетни дъждове и мекото време вдигат добивите от есенниците
Ръстът в реколтата от зърно в Испания вещае свиване на вноса
Особено силно пострадаха черешите, кайсиите и гроздето
Пролетните студове свиха реколтата от плодове в Турция с близо четвърт
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Заради обилните валежи събитието бе отложено с около месец
Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК
Полезни съвети
Как да се погрижим за ягодите след прибирането на реколтата
От РДГ-Русе не са открили нарушения в брането на диворастящи гъби през юни
Задържаха над 7 килограма незаконно добити трюфели във Великотърновско
Свързани материали
Виж
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
ДФЗ
Какви субсидии получиха производителите на картофи, орехи и гъби
ДФЗ
От 12 до 26 юли тече прием по de minimis за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Помощта е по схемата de minimis за 2024 г.
ДФЗ отпуска 13 млн. лева на производителите на картофи, черупкови плодове и гъби
Изплащането започва още идната седмица
Обявиха ставките по de minimis от меморандума
До 1 декември се подават заявления за подпомагане по de minimis
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини