Начало » Новини » Страната

Със заявлението за директни плащания трябва да се докаже, че са платени и белите петна

Припомняне
Синор.БГ / 23.04.2015 г.

Farmer.bg

Ако до 27 февруари не сте платили ползваните през миналата година площи, известни като бели петна, заявлението ви за подпомагане по директните плащания за тази година няма да бъде прието. Това припомниха от министерството на земеделието в отговор на въпрос, зададен от от читатели на Farmer.bg. С така наречените „бели петна“, които не са потърсени от собствениците и наследниците на парцелите, се разпореждат кметовете, които предоставят тези имоти само ако наемателите са платили рентата за тях през миналата година. В случай, че в общинската земеделска служба липсва информация за извършено плащане на дължимите по заповедта суми (по чл. 37в, ал.4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи ЗСПЗЗ), тогава арендаторите са длъжни да представят платежен документ, удостоверяващ плащането, и това трябва да стане при подаване на заявлението през новата кампания. В противен случай те няма да бъдат допуснати до подаване на заявление за площите по споразумението или разпределението, съгласно разпоредбата на закона, поясниха от агроминистерството.

Експертите припомнят, че заповедите по реда на чл. 37в, ал.4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи се издават в срок до 1 октомври на годината, в която се изготвят споразуменията или разпределенията на масивите за ползване. Поради новия програмен период срокът за издаване на заповеди за стопанската 2014/2015г. беше удължен до 27 февруари 2015 г.

Заповедите се обявяват на публични места в кметството, общината и на интернет страницата на съответната Областна дирекция „Земеделие”, по местонахождение на имотите. В заповедите са посочени лицата и сумите, дължими за ползване на белите петна. Заплащането за стопанската 2014/2015г. се извършва по извънбюджетна сметка на общината по местонахождение на имотите.

Относно информацията за заплащане на дължимите суми за имоти по чл. 37в, ал. 3, т. 2 (бели петна), ОСЗ изисква информацията от съответната общинска администрация и ако за даден земеделски стопанин тя не е налична, той може да докаже плащането със съответен платежен документ при подаване на заявлението си за подпомагане по СЕПП пред общинската служба по земеделие.

Със заявлението за директни плащания трябва да се докаже, че са платени и белите петна
13578
 

Последни материали
Виж
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Втора част за плащанията в миналогодишната кампания
Едва 69 млн. лв. са преведени за плодове и зеленчуци през 2024 г.
Димитър Чолаков и приемствеността в семейния агробизнес
Първа част от справката на ДФЗ
Агросекторът получи близо 2 милиарда лева по директните плащания през 2024 г.
Земеделците ще заложат на бутикови култури
Людмил Работов: Ще намалим площите с рапица, ако въобще имаме шанс да я засеем
Свързани материали
Виж
Няма решение къде да отиват непотърсените 100 милиона лева по неофициални данни
Рентите на собствениците на бели петна се пазят до 10 години
Важно за фермера
Казусът с белите петна доведе до три нови законопроекта, два от които са одобрени на първо четене в комисия
Депутатите задължиха Порожанов да подготви нов Кодекс на земята до следващия октомври
В парламента се обсъждат законовите промени, насочени срещу кражбите на „бели петна“
Агроминистерството е готово със законови промени срещу измамите с „белите петна“
Дали омбудсманът ще неутрализира бомбата с кражбата на „бели петна“, заложена от предишния парламент
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини