Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.05.2011 г.

Засейте директно домати за консервиране

Подходящи са сортовете с високо съдържание на сухо вещество

Доматите за средно ранно производство, отгледани от разсад, са вече в градината. Те са предназначени основно за прясна консумация. Сега е подходящото време за директна сеитба на домати за консервиране. Оптималният срок за засяване на семената е от края на май до първото десетдневие на юни. Продукцията от тях се прибира в края на август и септември, когато по традиция се подготвят консерви за зимата.

Директното отгледане на домати позволява на сравнително по-малка площ да се разположат повече бройки растения, за които не е необходимо да произвеждате разсад от ранна пролет. Те не се нуждаят от опорна конструкция, не се култучат и узряват дружно, което ги прави подходящи за есенно консервиране. Плодовете са по-здрави тъй като съдържат повече сухо вещество, а отглеждането на високи лехи, където има по-добро проветрение, ги прави по-устойчиви на болести. През късна есен недозрелите плодове са подходящи за съхранение и доузряване в хранилища.
Технологията за директно производство на домати е опростена и много лесна. Трябва ви пликче със семена от подходящи сортове. Най-често такива са тези с продълговати плодове, които имат по-високо сухо съдържание.

Сеитбата се прави на високи лехи, на които може да се разположат един или два реда растения. Ширината на лехата при едноредова лента е 40-50 см и междуредие (бразда) 30-35 см. Височината на лехата трябва да е 25-30 см., защото в по-късен етап браздата, която се получава, ще служи за поливане, и съответно за оттичане при проливен дъжд. Дължината на лехите зависи от площта, с която разполагате и възможността за поливане.

Преди сеитбата на семената почвата се обработва добре и се оформят високите лехи. Семената се засяват на дълбочина около 2,5-3 см през 25-30 см. Ако разполагате с добре угнил оборски тор, вместо с почва покрийте семената в браздичката с него. След това уплътнете почвата и полейте отгоре, така че водата да навлажни достатъчно почвата и да стигне до семената.

След поникване растенията се прореждат – там, където са поникнали повече семена, се оставят не повече от две. В случай, че някъде липсват растения, мястото се попълва след фаза кръстосване от излишните. Докато растенията са малки, лехата се повива отгоре, като се избягва мокренето на листата. Когато се развият достатъчно големи храстчета и започнат да цъфтят и завръзват, поливането се прави по браздите от двете страни на лехата. По капилярен път водата стига до корените на растенията. Добра възможност е и полагането на полиетиленово фолио, което освен от плевелите, предпазва доматените плодове и от гниене, него обаче трябва да съчетаете с капково напояване.

Засейте директно домати за консервиране
210118
 

Последни материали
Виж
Очаква се фермерите да предпочетат слънчогледа пред царевицата и соята
Сушата може да натисне добивите от есенното зърно в Украйна с 10 на сто
Липсват подробности за щама, вида и броя на засегнатите птици
Бразилия потвърди първи случай на птичи грип в птицеферма
След като само преди 3 седмици изоставаше с 37 на сто от миналогодишния график
Изкупената пшеница от египетските фермери достигна нивото от май 2024 г
Беломорска мусака
С ударение върху селскостопанското сътрудничество със страните от ЦИЕ
Следващата работна седмица министърът на земеделието ще посети Китай
Като символ на българската природозащита и с екипната работа на 8 организации
Възстановяването на брадатия лешояд в нашето небе е огромно постижение
Свързани материали
Виж
Отглеждане на разсад за коренова целина
Практика
Защо губите добив в началния етап на вегетационния период
Използвайте студоустойчиви сортове зеленчуци
Предзимното засяване дава по-добро качество
Спанак за късна пролет се сее през октомври
Ако есента сте пропуснали сега сложете спанака
Слагаме разсад за ранно зеле
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини