Начало » Новини » Страната
13.02.2020 г.

Стратегическият план по новата ОСП трябва да е готов до края на годината

МЗХГ обяви електронна поща за предложения и коментари за новата ОСП
Стратегическият план по новата ОСП трябва да е готов до края на годината

Снимка: МЗХГ

Предвиждаме през лятото да започнем разписването на мерките по стратегическия план за България в координационната група, а в края на годината той да бъде готов с всички интервенции по програмите и финансовия план. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева в рамките на информационен семинар в Разград, който бе организиран със съдействието на звеното за управление на Национална селска мрежа, цитирана от пресцентъра на министерството на земеделието, храните и горите. Надявам се да начертаем заедно със земеделските стопани един добър стратегически план, който да доведе до по-добри резултати за земеделието и хранително- вкусовата промишленост, посочи Кръстева. „Призовавам земеделските производители да бъдат активни с предложения по новата Обща селскостопанска политика и да имаме диалог, за да намерим правилни решения за развитието на едно конкурентно земеделие“, подчерта тя пред над 200 земеделски производители. Заместник-министърът обяви, че е създаден специален адрес за електронна поща  cap@mzh.government.bg за предложения и коментари за новата ОСП.

Заместник-министърът отчете, че селското стопанство е сред основните отрасли в икономиката на Разградска област, като рез 2018 г. формира близо 14% от брутната добавена стойност от всички сектори на икономиката на областта и я нарежда на второ място по този показател в рамките на Северен централен район след Силистра. „За периода 2014-2019 г. земеделските производители в областта са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер на 435,6 млн. лв., като 51 млн. лв. от тях са по инвестиционни мерки от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР)“, каза зам.-министър Вергиния Кръстева.

Мария Христова, ръководител на Координационната група за ОСП след 2020 г., сформирана към МЗХГ, запозна  присъстващите земеделски стопани с хода на преговорния процес на ниво ЕС относно ОСП 2021-2027 и предложените от Европейската комисия преходни разпоредби за 2021 г. „2021 г. ще бъде преходна за земеделските производители. 30% от бюджета на бъдещата ПРСР ще бъде насочен за агроекология и климат, биологоично производство и хуманно отношение“, уточни Христова.

Тя допълни, че се въвежда задължителен елемент държавите да създадат механизъм за управление на риска. „Първоначално за България предвиждаме да се покрива рискът от градушки, а впоследствие и други рискове. Водим преговори за запазване на националната преходна помощ и след 2021 г., както и за по-висок процент за обвързана подкрепа.“, подчерта координаторът.

Експертите на МЗХГ разясниха новостите около приемите през 2020 година по ПРСР 2014- 2020 г. – както за инвестиционните, така и за компенсаторните мерки. Фермерите от областта бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за подкрепа за покриване на новите изисквания за биосигурност, които целевите приеми по следните подмерките на ПРСР 2014-2020 ще предоставят през 2020 г.: подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки“, 5.2 „Инвестиции за възстановяване на селскостопанския производствен потенциал“ и 6.3 „Стартова помощ за малки земеделски стопанства“.

От животновъдния сектор в област Разград най-силно развити са птицевъдството и свиневъдството, като през 2018 г. тук са били отглеждани близо 18% от общия брой птици в страната и над 6% от общия брой свине. В рамките на периода 2014-2018 г. се наблюдава съществено нарастване на броя на отглежданите пчелни семейства – с близо 51%, птици – с над 49% и свине – с 12%., стана ясно по време на срещата.

Стратегическият план по новата ОСП трябва да е готов до края на годината
7612
 

Последни материали
Виж
Мнението на бранша
Лоши добиви и качество на хлебното зърно в Айтоско
Казус с продължение
Животновъдите са в нарушение заради бъг в електронен модул на БАБХ
Екстремни жеги обхванаха Европа
Украинските фермери наближават жътвата на първия милион тона зърно от новата реколта
Земеделците също ще плащат
„Напоителни системи“ вече ще получава от бюджета до 15 млн. евро годишно, за да доставя вода
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Свързани материали
Виж
Подкрепете петицията!
„Копа Коджека“: Фермерите в ЕС да гласуват за самостоятелен и увеличен бюджет на ОСП
Това каза министър Тахов по време на форума „Green Transition
МЗХ ще продължи да участва активно в дебатите за бъдещата ОСП, защитавайки българските фермери
Зам. министърът на земеделието Янислав Янчев
Следващите 5 месеца са ключови за бъдещето на ОСП
Тахов е решен фондът да стартира от 2026 г.
Напредва работата по Взаимоспомагателния фонд, удръжките от агросубсидиите ще са 1,5 до 2%
Френски и испански синдикати протестират срещу вноса от Меркосур и Украйна
Споразуменията на ЕС с Украйна и Меркосур застрашават европейското селско стопанство
Биофермите ще бъдат зелени по дефиниция
Стоилко Апостолов очаква ЕК да слее парите за земеделие и за Кохезионния фонд след 2027 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини