Начало » Новини » Света
28.11.2019 г.

Площите с есенници в ЕС ще намалеят главно заради дъждовете

Сухото време в югоизточните части на континента също попречи на сеитбата
Площите с есенници в ЕС ще намалеят главно заради дъждовете

Сеитбата на зърнените култури през есента в Централна Европа е на практика приключила, като влажното време се запазва в северните и западните райони на континента, в Югоизточна Европа липсата на дъждове доскоро даде своето отражение, а в Испания, Португалия и Гърция кампанията продължава в добро темпо, обявиха от а Eвропейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS).

Във Великобритания, Ирландия, държавите от Бенелюкс и северна Германия, където влажното време спъваше началото на сеитбената кампания, продължава да вали обилно. Заради понижаването на температурата на почвата периодът, през който бе възможно засяването на зърнените култури, може да се смята за приключил. Само в Германия прогнозите са за запазване на площите с есенници, докато в останалите посочени държави се очаква те да се свият.

Във Франция сеитбата на есенниците бе затруднена от същите причини и бе прекъсвана от обилни дъждове, започнали на 1 ноември. Очаква се площите с мека пшеница да намалеят в сравнение със засетите през миналата година. Продължава сеитбата на твърдата пшеница.

Като цяло условията за покълване и ранното развитие на културите бяха благопирятни за по-ранните посеви, докато при по-късно засетите се отбелязва забавяне в развитието. В Централна и донякъде в Източна Европа, например в Полша, сеитбата приключи още през октомври при сравнително благоприятни условия и само на отделни места (централна Словакия, южна Австрия, северозападна и западна Словения) обилните валежи доведоха до преовлажняване на полетата, което може да доведе до слаба реколта.

В България, Румъния и Унгария, където доскоро сухото време преобладаваше на значителна част от площите, сеитбата приключи основно в средата на ноември. В Унгария влагата в почвата се увеличи към края на октомври, докато южна Румъния и северна България оставаха сухи, което се отразява на добивите. Положението обаче се подобрява постепенно с настоящите валежи.

В Гърция сеитбата на зърнените култури върви успешно и кампанията може да приключи нормално, ако не завали силно. В Италия тя продължава, но повишената влажност в северните и централните части на страната затруднява процеса. В южна Италия продължава успешно сеитбата на твърдата пшеница, след като почвата пое достатъчно влага от дъждовете в началото на ноември след сухия октомври.

В Испания и Португалия дъждовете в края на октомври подпомогнаха началото на сеитбата след продължителен сух период. Тя преминава успешно, а меките температури в южните части на двете страни дават възможност да продължи до декември, което ще осигури по-подходящи условия като достатъчно влага в почвата за поникване на културите.

Площите с есенници в ЕС ще намалеят главно заради дъждовете
9012
 

Последни материали
Виж
Активно обсъждане на бъдещата ОСП
Втори диалог на еврокомисаря Хансен за младежките политики
Предстоящо
На 8 май Еврокомисията ще проведе конференция за визията на ОСП
Лесотехнически университет
Научен екип подготви стандарт за улично озеленяване
Предстоящо
Съветът на ЕС готви нови правила за ДДС при дистанционните продажба
Нормативни промени
Удължават срока за намалените вноски във Фонд „Инвестиции в горите“
Класации
София води класация за най-добра дестинация за градски туризъм през май 2025 г.
Свързани материали
Виж
Лесотехнически университет
Научен екип подготви стандарт за улично озеленяване
Предстоящо
Съветът на ЕС готви нови правила за ДДС при дистанционните продажба
Агростатистика
Цели 69% е неплатената работна ръка в семейните ферми
Резултатите недвусмислено показват зависимостта от доставките от чужбина
Китай увеличи както вноса, така и производството на свинско
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини