Начало » Важно за фермера » Животновъдство
03.09.2019 г.

Фермери посягат към зимните запаси заради сушата и прегорелите пасища

Браншът настоява за държавна помощ
Фермери посягат към зимните запаси заради сушата и прегорелите пасища

sinor

Втори месец заради сушата пасищата и ливадите в планинските райони не стават за паша, защото тревата е прегоряла и животните се връщат гладни в стопанствата. „За да дават мляко, животните се нуждаят от протеини, но тревата не храни, затова сме принудени да ги дохранваме със запасите за зимата, които сме подготвили“, съобщиха за Синор.БГ фермери от Западна България. И добавиха, че ако сега изчерпат зимните си запаси, през януари ще се налага да купуват скъп фураж, което ще се отрази тежко за бизнеса.

Според бранша, ако държавата ги подпомогне точно в този момент с помощ по de minimis, те ще успеят да се снабдят с богатия на протеини слънчогледов шрот. Преди десетина дни фонд „Земеделие“ отпусна de minimis само на животновъдите без пасища, но фермерите са категорични, че има необходимост от подобна помощ за по-голямата част от сектора.

Поради лошото състояние на пасищата повечето колеги започнаха активно да купуват слънчогледов шрот, за да дохранват стадата. „В резултат на това той поскъпна рязко, което не се е случвало дори през зимата“, посочи собственик на кравеферма от Пернишко. Ако преди седмица чувал от 40 кг шрот се е продавал за 18 лева, сега цената му е 22 лв.

В същото време заради сушата втората реколта от люцерна, отглеждана от животновъдите, също върви зле. Дори да завалят дъждове обаче, тази люцерна ще стане готова за косене едва през октомври, затова те настояват за своевременна намеса от страна на министерството на земеделието за осигуряване на калоричен фураж точно сега, за да не изчерпат зимните си резерви за храна на стадата.

„Имаме уверението на министър Танева, че ще се вслуша във всеки проблем на земеделските производители. Затова очакваме чрез браншовите съюзи искането ни за помощ по de minimis да бъде внесено за обсъждане“, посочиха представители от Обединения съюз на животновъдите.

„Неотдавна Европейската комисия обяви какви мерки държавите членки могат да предприемат, за да ограничат негативните последици от сушата. Освен предварителното изплащане на директните плащания, смятаме, че страната ни би могла да одобри извънредна помощ заради изгорелите пасища“, смятат хората от бранша.

Фермери посягат към зимните запаси заради сушата и прегорелите пасища
20770
 

Последни материали
Виж
Окончателно ЕП ще гласува доклада през септември
Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.
Позициа на браншовете
Притеснения на „Копа и Коджека“ по споразумението с Украйна
ДФЗ отговаря за читателите на синор.бг
Има защо ЕК да свали санкциите за българските фермери от 140 на 4,4 милиона евро
Да се въведат защитни мита
Обединени земеделци искат въвеждане на минимални изкупни цени за агро продуктите
Попитахме министерството: Колко ще спести МЗХ при отпадане на превалутирането от евро в лева?
Кръчмарско кюфте на скара
Свързани материали
Виж
Ниските цени правят производството му нерентабилно
Сушата унищожи и тазгодишната реколта български боб, вносът е 90 на сто
Фермерите, засели царевица, ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
Завръзите на зеленчуци окапват
До 7-8 юли горещо и сухо, през уикенда – дъждец. Водата в сондажите пада
Необходимо е увеличаване на субсидиите
Разработка за противодействие на засушаването предлага ВУАРР
Зеленчукови култури, които са по-устойчиви на засушаване
В части от южна Европа обаче паднаха двойни на обичайните количества валежи
Рекордна суша в Германия застрашава новата реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини