Начало » Важно за фермера » Гори и екология
16.02.2020 г.

Почти 10 пъти са намалели увредените от корояд гори

Само за година
Почти 10 пъти са намалели увредените от корояд гори

Снимка: ИАГ

Повредите от корояди намаляват значително и засегнатите площи от вредителя към настоящия момент са в размер на 1400 хектара, което е 10 пъти по-малко в сравнение с 2018 г., сочат данни, изнесени на проведеното заседание на Националната комисия по лесозащита в Изпълнителна агенция по горите и цитирани от дирекция „Информационно обслужване и връзки с обществеността“ във ведомството. Затихващата тенденция при нападението на корояди се дължи и на бързото и навременно усвояване на увредените масиви, като през миналата година е усвоена над 70% от увредената дървесина, отчетоха от комисията.

В ролята си на консултативен орган към Изпълнителна агенция по горите оттам представиха информация за здравословното състояние на горите, в това число и за ефективността на проведените мероприятия през 2019 година. „Здравословното състояние на горите в страната е добро, което е показател за устойчиво стопанисване на горите. Само около 1 % от горите в момента са силно засегнати от болести и вредители. Там се налага провеждане на лесозащитни мероприятия. Разчитаме на съвместна работа и подкрепа от страна на научните среди, за да бъдат аргументирани и обосновани научно нашите действия“, каза инж. Мирослав Маринов, изпълнителен директор на ИАГ. 

Данните на лесозащитните станции сочат, че най-силно засегнатите площи от насекомни вредители и абиотични повреди са на обща площ от 164 000 декара. Най-широко разпространени вредители в иглолистните гори и в бъдеще остават боровата процесионка и ръждивата борова листна оса. Прогнозата за широколистните гори сочи необходимост от лесозащитни мероприятия срещу гъботворка в Североизточна Бъллгария. Срещу тези вредители е предвидено провеждане на въздушно пръскане на обща площ от 40 000 декара.

Приоритет в стопанисването на горите е и повишаването на тяхната устойчивост към очакваните изменения на климата. Като основни мерки бяха посочени подобряване на мониторинга на процесите в горите, засилване на превенцията срещу горски пожари, както и избор на издръжливи на засушаване дървесни видове и повишаване устойчивостта на горите към природни бедствия. Д-р инж. Ценко Ценов представи примери за страни в Европейския съюз, които преразглеждат своите концепции за стопанисване на горите в дългосрочен план и предприемат мерки за подобряване на структурите и видовия състав на горите. Мониторингът, който правим, трябва да следи тези процеси и да бъде съобразен с тях, препоръча той.

На заседанието присъстваха експерти от ИАГ, министерството на земеделието, храните и горите и държавните предприятия, директорите на трите лесозащитни станции в България, Лесотехническия университет, Института за гората към БАН, министерството на околната среда и водите и Българската агенция за безопасност на храните.

Почти 10 пъти са намалели увредените от корояд гори
8768
 

Последни материали
Виж
Аграрен университет - Пловдив
Отлични резултати oт опити с Принципал® Голд в АУ Пловдив
При лек спад в цената спрямо предишната тръжна процедура
Йордания купи на търг почти двойно повече фуражен ечемик от планирания
При свинското обаче приходите нараснаха въпреки спада в количествата
Франция сви рязко износа на месо
Песимистични прогнози за производство на зърно в Украйна през 2024 г.
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Свързани материали
Виж
Аргументите
Синдикалисти и организации в горския сектор – с обща позиция срещу преструктурирането на държавните предприятия
Дрезденският технически университет ще помага на МЗХ в управлението на горите и въглеродните емисии
Решения на Министерския съвет
Промени в наредбата за биогоривата и течните горива от биомаса
Среща
Горските се подготвят за сезона на пожарите
При проверки през февруари
Задържаха 4 каруци и 3 МПС при проверки в горите в централна северна България
Учени обсъдиха с агроминистерството приоритетите за биоразнообразието на горите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини